Z publikowanych aktualnie przez ARiMR na jej stronie internetowej danych wynika, że tytułem zaliczek dopłat bezpośrednich przekazano rolnikom 9,23 mld zł.

To wszystko, co naliczono – 3 grudnia MRiRW przekazało na posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację, że naliczono zaliczki dla ok. 1,293 mln rolników (97,68 proc. rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie) na kwotę ponad 9,229 mld zł.

Więcej: Dlaczego nie wszyscy dostali zaliczki dopłat bezpośrednich?

„Pozostała część pieniędzy jest wypłacana rolnikom sukcesywnie od 3 grudnia do czerwca 2019 r.” – podaje na swojej stronie internetowej ARiMR. Niestety nie wiadomo, jaka część pieniędzy „pozostała” – ARiMR nie odpowiedziała na wielokrotnie ponawiane pytanie Farmera, ile trafi do rolników jeszcze w tym roku tytułem dopłat i płatności obszarowych z PROW.

Agencja nie podaje też tej informacji na swojej stronie internetowej – jak również informacji o tym, jaki jest aktualny stan wypłaty dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW.

Na stronie internetowej agencji jest na ten temat tylko notatka wprowadzona 9 listopada i modyfikowana ostatnio 3 grudnia. Podaje, że „Dotychczas Agencja wypłaciła z tytułu ONW, płatności rolnośrodowiskowych i rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz zalesieniowych łącznie 883 mln zł”.

Najwyraźniej więc licznik wypłaty płatności obszarowych nie zmienia się od ponad trzech tygodni.

Wcześniej podawano, że do 28 listopada wypłacono z tytułu płatności obszarowych ok. 821,9 mln zł, co oznaczałoby, że w ciągu ostatniego miesiąca przekazano ok. 61 mln zł.

Jak z tego wynika, zapowiadane 10 mld zł, które miały trafić do rolników tytułem zaliczek dopłat, to cała kwota przeznaczona na wszystkie dopłaty w 2018 roku.

Więcej: Zaliczki dopłat płyną na konta – dziś 190, jutro 160 mln zł

A więc znów zaliczki były zamiast dopłat – a sytuację taką obserwujemy od lat.

Więcej: Czy są pieniądze na zaliczki dopłat? 

Zaliczki dopłat bezpośrednich prawie wypłacone

Przypomnijmy, że w ostatnim roku przed wypłatą zaliczek, w 2014, ministerstwo podawało, że od 16 października do końca grudnia wypłacono prawie 7 mld zł.

Pomimo wielu zapewnień, jak bardzo zaliczki poprawią wyjątkowo trudną w tym roku sytuację rolników, na ich kontach przed końcem roku z tytułu dopłat jest tylko 3 mld zł – a, licząc same płatności bezpośrednie, 2 mld zł - więcej. Czy to jednak „tylko”, czy może „aż”? Zapewne lepiej dostać pieniądze wcześniej niż później, ale trzeba pamiętać, że długie oczekiwanie na wypłatę całości należności z tytułu płatności bezpośrednich może popsuć i tę radość. Oby więc nie okazało się konieczne.

 

 Z ostatniej chwili:

Tuż po opublikowaniu tego tekstu otrzymałam z ARiMR informację, że:

"do 31 grudnia 2018 r. ARiMR wypłaci z tytułu dopłat obszarowych z PROW:
- ONW - 718, 6 mln zł
- płatności rolnośrodowiskowe, rolnośrodowiskowo-klimatyczne, ekologiczne – łącznie 166,6 mln zł,

- płatności zalesieniowe – 52,9 mln zł."

Jak z tego wynika, stan wypłaty płatności obszarowych niewiele się zmieni do końca roku. Kwoty przewidywanej czy wypłaconej z tytułu dopłat bezpośrednich nadal nie podano.