PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zamiast lasów - drogi?

Na dzisiaj zaplanowano głosowanie senackich poprawek do budżetu na 2014 r. Posłowie zdecydują m.in., czy w budżecie przewidzieć wpłatę 800 mln zł z Lasów Państwowych. Zmianę taką poparła wcześniej komisja finansów publicznych.Dariusz Rosati (PO) powiedział, przedstawiając sprawozdanie komisji z prac nad poprawkami Senatu, że izba wyższa zgłosiła trzynaście poprawek, z czego komisja poparła jedenaście.

Najwięcej emocji wzbudziła poprawka, w której Senat zaproponował, by zwiększyć dochody budżetu w tym roku o 800 mln zł. Pieniądze miałyby pochodzić z wpłaty z Lasów Państwowych. Zmiana pozwoliłaby zmniejszyć o 150 mln zł deficyt budżetu państwa i przekazać 650 mln zł na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych.

Krystyna Skowrońska z PO powiedziała, że jej klub będzie głosował zgodnie z rekomendacją komisji. Podkreśliła, że samorządy popierają zwiększenie kwoty przeznaczonej na drogi lokalne. - Naszą wspólną troską jest kondycja Lasów Państwowych, ale i racjonalna gospodarka mieniem publicznym - mówiła.

Ze Skowrońską polemizował Henryk Kowalczyk z PiS. Jego zdaniem poprawka dotycząca Lasów Państwowych jest absolutnie nie do przyjęcia. Kowalczyk powiedział, że jego klub także zgłaszał poprawki zwiększające program budowy dróg lokalnych do poziomu 1 mld zł, ale były one odrzucane. - Cel może szlachetny, ale sposób zabierania tych pieniędzy i ryzyko związane ze szkodami, jakie mogą powstawać z tego tytułu w Lasach Państwowych, jest przeogromne - mówił poseł.

Natomiast Wincenty Elsner (TR) zarzucił Skowrońskiej demagogię. Jego zdaniem słowa posłanki można podsumować stwierdzeniem: "budujmy drogi kosztem lasów". Elsner mówił, że jeżeli poprawka przejdzie, to będzie to pierwsza nowelizacja ustawy budżetowej na 2014 r.

Poprawki dotyczącej Lasów Państwowych bronił Jan Łopata z PSL. Powiedział, że ma ona związek z procedowaną nowelizacją ustawy o Lasach Państwowych. Podkreślał też wagę programu budowy dróg lokalnych. Zarzucił opozycji hipokryzję, wskazując, że wcześniej popierała zwiększenie kwot na ten cel.

Ryszard Zbrzyzny (SLD) mówił, że w przypadku poprawki o Lasach Państwowych mamy do czynienia z fikcją. - Nie można wpisywać do budżetu propozycji, które nie mają postawy prawnej - ocenił poseł (nowelizacja ustawy o Lasach Państwowych nie została jeszcze uchwalona). Jego zdaniem Senat zaproponował rabunkową gospodarkę zasobami.

Także Jacek Bogucki (SP) mówił o - jego zdaniem niedopuszczalnej - poprawce dotyczącej Lasów Państwowych. Według niego świadczy ona o nowatorskim podejściu PO i PSL i jest rabowaniem Lasów Państwowych. Jego zdaniem chodzi o to, by w latach wyborczych wydać pieniądze, których nie ma. - Dane do tej poprawki wzięliście z sufitu. Po prostu odlecieliście - mówił Bogucki.

Minister finansów Mateusz Szczurek wyjaśnił, że to nieprawda, że Lasy Państwowe nie mają wolnych środków finansowych. Wskazał, że według bilansu za 2011 r. LP miały 1 mld 590 mln zł, a według bilansu za 2012 r. 1 mld 540 mln zł. - Lasy są państwowe i dochody, które LP generują nie są własnością leśników, czy przedsiębiorstwa, ani rządu. Dlatego polskie społeczeństwo ma prawo z tych zysków też korzystać - mówił Szczurek.

Komisja finansów opowiedziała się też za przyjęciem poprawki Senatu, która dokonuje przesunięć w budżecie związanym z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego. Zwiększa ona wydatki archiwów o 4 mln 985 tys. zł. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na wynagrodzenia, a pochodzić mają ze zmniejszenia środków na dotacje i subwencje.

Uznanie komisji uzyskała poprawka, która kosztem zmniejszenia wydatków Naczelnego Sądu Administracyjnego, Krajowego Biura Wyborczego, sądów apelacyjnych oraz wsparcia inwestycji w gospodarce zwiększa dotacje dla Kopalni Soli "Wieliczka" o 10 mln zł i Kopalni Soli "Bochnia" o 7 mln zł. Poprawka przewiduje 3 mln zł dotacji dla Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido".

Inna poparta przez komisję poprawka zwiększa środki dla samorządowych kolegiów odwoławczych na wydatki bieżące o 500 tys. zł, kosztem wydatków Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Komisja opowiedziała się też za poprawką, która dodaje nową rezerwę celową z kwotą 3 mln zł z przeznaczeniem na finansowanie polsko-ukraińskiej współpracy młodzieży. Także w tym przypadku zmniejszone mają być wydatki Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Kolejna pozytywnie rozpatrzona przez komisję poprawka tworzy rezerwę celową z kwotą 570 tys. zł, przeznaczoną na dofinansowanie realizacji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze zmniejszenia dotacji i subwencji na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

Komisja opowiedziała się też za poprawką, która przewiduje, że rezerwę celową "Środki na zadania w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży" będzie można przeznaczyć także na zadania związane z bezpieczną i przyjazną szkołą (z kwotą dotacji 6 mln zł).

Poparcie uzyskał też wniosek Senatu, by do budżetu prokuratur wpisać obligatoryjne podwyżki prokuratorów. Pieniądze (5 mln 531 tys. zł) miałyby pochodzić z rezerwy na zmiany systemowe oraz niektóre zmiany organizacyjne. Ponadto komisja zaakceptowała poprawkę, która ma na celu użycie w nazwie rezerwy celowej aktualnej, zgodnej z ustawą, nazwy Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym.

Komisja negatywnie zaopiniowała natomiast poprawkę Senatu, która zwiększa o 20 mln zł wpłatę do budżetu państwa dokonywaną ze sprzedaży mienia Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Pozwoliłoby to na zwiększenie wydatków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Środki te miałyby być przeznaczone na realizację ustawy o pomocy dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych, której wejście w życie jest planowane na połowę roku 2014.

Szczurek wskazał, że rząd nie jest przeciwny wspieraniu osób represjonowanych. Wyjaśnił, że problem polega na tym, iż poziom 2 tys. beneficjentów ustawy jest wysoce niepewny, bowiem np. szacunki CBOS wskazują, że będzie ich 171 razy więcej. To oznacza, że koszt zmian wahały się między ponad dwudziestoma milionami, a kwotą 4,5 mld zł. - Nikt, kto dba o stabilność systemu finansów publicznych nie może poprzeć takiej poprawki - mówił.

Uznania komisji nie uzyskała także poprawka, która zwiększa wydatki bieżące Rzecznika Praw Obywatelskich o 649 tys. zł. Zwiększenie wydatków nastąpi kosztem zmniejszenia wydatków bieżących poszczególnych sądów apelacyjnych.

Zgodnie z uchwalonym w grudniu przez Sejm budżetem na 2014 r. deficyt w bieżącym roku ma nie przekroczyć 47 mld 655 mln 145 tys. Budżet przewiduje, że dochody państwa wyniosą 276 mld 982 mln 224 tys. zł, a wydatki nie będą wyższe niż 324 mld 637 mln 369 tys. zł.

Przygotowując projekt budżetu rząd założył, że PKB wzrośnie w tym roku o 2,5 proc. Przyjęto, że inflacja wyniesie 2,4 proc.; wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną nominalnie o 3,5 proc., zatrudnienie w gospodarce narodowej spadnie o 0,1 proc., a spożycie prywatne wzrośnie o 4,6 proc.

Zgłoszone przez Senat poprawki zostaną poddane pod głosowanie dzisiaj. Ustawa budżetowa ma zostać przekazana prezydentowi 27 stycznia. Zgodnie z konstytucją ma on siedem dni na podpisanie budżetu.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • s 2014-01-27 20:47:27
    Wiem, że pieniądze zabrane przez rząd OFE, lasom państwowym, rolnikom (UPO) zostaną zmarnowane, bo mają służyć dotrwaniu do wyborów i uzyskaniu następnej kadencji.
    Ale widzę też, że Lasy Państwowe, to pokomunistyczna mafia funkcjonariuszy, którzy świetnie żyją z narodowego majątku.Pozbyli się wszelkich kłopotów zlecając wyreby, wywóz,nasadzenia, pielęgnację firmom prywatnym. Nie mają mechaników warsztatów pilarzy, zaopatrzenia. Pozostała czapa administracyjno- biurokratyczna ze świetnymi poborami i układami. Mimo znacznego zmniejszenia pracowników w moim nadleśnictwie dla garstki biurokratów zbudowano rezydencje godna księcia. Muszą gdzies przyjmować dewizowych gości. Sami - z nadmiaru wolnego czasu - zajmują się myślistwem i polityką. W moim regionie wójt i starosta, to leśnicy, a nadlesniczy zasiada w sejmiku sam. Dużo radnych , senatorów, posłów, to lesnicy i dlatego tak trudno się do nich dobrac. Mają masę czasu i pieniędzy, więc się promują. Stanowiska w administracji piastują, jako delegowani więc posadka w starej firmie czeka. Mają zasadę: "Politykiem się bywa, leśnikiem się jest do końca życia". To korporacyjna mafia, której nic nie ruszy.
  • fiszmen 2014-01-27 11:53:19
    Motto polityków z ich młodości: "Pracować mi się nie chce, uczyć też nie, a na biznesie się nie znam, więc idę do polityki". I takich ludzi jest mnóstwo w polityce. Niestety oni nie potrafią pomnażać pieniędzy, a tych którzy pomnażają kasę pozbawią kasy. Lasy są tego przykładem.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.84.132.40
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.