W I semestrze w tym unijnym programie będzie brało udział 9 tys. 968 szkół, w których uczy się ok. 917,7 tys. dzieci. Dostaną one 24 porcje owoców i warzyw. Agencja przyjmowała zgłoszenia do 11 września br.

Oznacza to, że w przez 10 wybranych tygodni w I semestrze roku szkolnego 2012/2013 każde dziecko uczestniczące w tym programie będzie otrzymywało: przez 4 tygodnie - po 3 porcje owocowo-warzywne w tygodniu, przez 6 tygodni - po 2 porcje owocowo-warzywne w tygodniu. Stawka pomocy za porcję owocowo-warzywną dla jednego dziecka wynosi 1,20 zł.

W każdym semestrze uczeń z klas I-III otrzymuje porcje owocowo-warzywne, w skład których wchodzą: jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewka, słodka papryka (obowiązkowa tylko w I semestrze), sok owocowy, warzywny lub owocowo-warzywny. Każdy z tych produktów, poza truskawkami, których udostępnianie jest nieobowiązkowe, dziecko powinno dostać co najmniej dwa razy w semestrze.

W Polsce program "Owoce w szkole" od momentu jego uruchomienia w roku szkolnym 2009/2010 cieszy się dużym zainteresowaniem szkół. W roku szkolnym 2011/2012 w programie uczestniczyło 9,7 tys. szkół podstawowych, w których owoce i warzywa spożywało ok. 892 tys. uczniów (czyli 72 proc. dzieci z grupy docelowej) z młodszych klas podstawówki.

Unia przyznała Polsce na rok szkolny 2012/2013 czwarty co do wielkości budżet na realizację programu. Wynosi on ok. 12 mln euro, z czego 75 proc. pokrywa UE.

Zgodnie z założeniami programu, dzieci nie tylko jedzą owoce i warzywa, ale także uczestniczą w działaniach edukacyjnych, związanych ze zdrowym odżywianiem, a w szczególności promujących spożywanie tych produktów.