Dziś rolnicy prace polowe chcą wykonywać nie tylko szybko, ale także w komfortowych warunkach. Dlatego po pieniądze na nowe maszyny i modernizację budynków gospodarskich zgłosiło się bardzo dużo osób.

Pieniądze na modernizację gospodarstw rolnych rozeszły się zaskakująco szybko. Wnioski złożone przez rolników wyczerpują ponad 80% funduszy dostępnych na lata 2007-13. Pytanie zatem kto może liczyć jeszcze na dotacje?

Marek Sawicki minister rolnictwa: dla województw polski wschodniej o niskiej powierzchni gospodarstw zaproponujemy nabory uzupełniające prawdopodobnie jeszcze w końcu tego roku.

Kilku rolników, nie koniecznie grupa producencka, będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie na kupno maszyn w wysokości do 300 tysięcy złotych.

Marek Sawicki minister rolnictwa: odtworzą się grupy wspólnego użytkowania maszyn, bo to jest sposób na obniżenie kosztów produkcji.

Dotychczas z pomocy na modernizację nie mogli skorzystać rolnicy, których gospodarstwa nie spełniały wymogu posiadania tak zwanej żywotności ekonomicznej powyżej 4 esu.

Decydujący głos w sprawie zmian należy jednak do Komisji Europejskiej. Oficjalnej zgody jeszcze nie ma.

Źródło: Agrobiznes/Dorota Florczyk