Przepisy w zakresie nowego systemu stawek VAT miały wejść w życie już od 1 kwietnia 2020 r. , jednak termin ten przesunięto na 1 lipca br. z powodu koronowirusa. 

Nowelizacja przepisów zmienia zwartość załączników nr 3 i 10 do ustawy o VAT, w których znajdziemy towary i usługi opodatkowane według preferencyjnych stawek: 5 proc. i 8 proc.

Ujednolicono też stawkę VAT na 5% za np. pieczywo i wyroby ciastkarskie, na które obowiązywały różne stawki: 5, 8, a nawet 23%. Także VAT na przyprawy zostanie ujednolicony na 8%.

Ministerstwo Finansów zdecydowało się obniżyć VAT z 8% na 5% za owoce tropikalne i cytrusowe, oraz niektóre orzechy np. pistacjowe, migdały, kokosowe. Także w przypadku zakupu zup, bulionów oraz żywności homogenizowanej jak i dietetycznej stawka VAT spada z 8 proc. na 5 proc

Także obniżka VAT-u będzie dotyczyć grupy produktów dla niemowląt i dzieci. Chodzi tu o żywność  dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki. VAT spadnie z 8 proc. na 5 proc.

Niestety, nowelizacja przepisów oznacza też wzrost podatku za niektóre produkty. Wzrośnie stawka VAT za drewno opałowe z 8 proc. na 23 proc., co oznacza wzrost cen za grupę tego typu produktów.  Warto przypomnieć że drewno opałowe to drewno o minimalnych wymaganiach jakościowych pochodzące z lasu, ogrodu, sadu oraz pozostałości przemysłu drzewnego, czyli ścinki, wióry, trociny przeznaczone na cele opałowe.

Jak informuje portal podatkowy: podatki.gov.vat; tak jak dotychczas 8% stawką opodatkowane będą towary i usługi zwykle wykorzystywane w produkcji rolniczej, czyli: zwierzęta gospodarskie, nawozy i środki ochrony roślin, sznurek do maszyn rolniczych.