- Skup został wstrzymany do końca roku, tyle wiemy z pogłosek – mówi Ewa Szydłowska, przewodnicząca izby rolniczej w Łosicach. – Oprócz pogłosek nie wiemy nic. Ludzie mówią, że limit Zakrzewskich został wyczerpany, skupili ok. 30 tys. ton, a Sokołów zabiera od nich ok. 10-20 t dziennie. Mroźnie mają zapełnione.

Rolnicy ze stref dotkniętych ASF odbyli wczoraj rozmowę z posłem Jarosławem Sachajką, przewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na wtorek zwołał on posiedzenie komisji w tej sprawie.

- Jutro o godz. 13 robimy w samorządzie w Starej Kornicy konferencję - mówi Ewa Szydłowska. - Zaprosiliśmy przedstawicieli wojewodów z mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego. Ma być lekarz wojewódzki weterynarii. Zaprosiliśmy też przedstawicieli zakładów mięsnych.

Tymczasem rolnicy znów postanowili o swojej sytuacji mówić, wychodząc na drogi.

- Jeździmy między Międzyrzecem a Zalesiem – informuje Robert Janczuk. – Policja pomaga nam, pilnuje porządku, ruch jest wahadłowy. Utrudniamy ruch – ale nie mamy wyjścia. Od ponad dwóch miesięcy prosimy o pomoc i nikt nam nie pomógł. Minister Jurgiel ani raz się z nami nie spotkał. Rozmawialiśmy z wiceministrem Jackiem Boguckim, pełnomocnikiem rządu ds. ASF. Trzy tygodnie temu zapewniał nas, że trwają rozmowy z Komisją Europejską i za miesiąc najpóźniej będzie konkretna decyzja. Od tygodnia zabiegamy o kolejną rozmowę, ale wiceminister jest podobno chory.

Jak dodaje Robert Janczuk, od półtora tygodnia nie zostały zdjęte z rynku żadne tuczniki:

- Z powiatu bialskiego zdjęto po specustawie dotyczącej ASF 6,5 tys. tuczników na 18 tys.  w powiecie i 8 tys. sztuk przerośniętych – takie informacje podał mi lekarz powiatowy.

Hodowcy czekają na zainteresowanie ich sytuacją ze strony rządzących i na konkretne decyzje, poprawiające ich sytuację.

"Producentów trzody ze stref niebieskich ASF pozostawiono dzikom na pożarcie - napisał dziś w piśmie skierowanym do wojewodów mazowieckiego, lubelskieg i podlaskiego Mariusz Nackowski, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Producentów Trzody "Podlasie". - Od kilku miesięcy są problemy ze sprzedażą tuczników ze stref ASF – szczególnie z niebieskiej. Doprowadziło to do sytuacji że w województwie lubelskim i mazowieckim w strefach niebieskich znajduje się wiele tysięcy przerośniętych, nieodebranych tuczników. Utworzono jeszcze dodatkowe nowe niebieskie strefy w powiecie grajewskim i monieckim województwa podlaskiego co niebawem spowoduje jeszcze większe problemy. Tuczniki padają już z przegęszczenia. Niszczą ogrodzenia i sprzęt. Rolnicy tracą płynność finansową. Ceny płacone dotychczas za odebrane przerośnięte tuczniki odbiegają znacząco od obiecanych cen rynkowych. Ostatnio notowano ceny już poniżej 4 złotych za przerośnięte z winy urzędów tuczniki. Dotychczasowy jedyny wyznaczony zakład mięsny przestał od kilku tygodni odbierać świnie. Innych zakładów rolnikom nie wskazano. Brak jest osoby, urzędu który ogarnie sytuację i powie rolnikom kiedy będą odbierane tuczniki i co będzie dalej? Kiedy i czy otrzymają rekompensaty za to że czekając bezskutecznie na wskazanie im przez urzędników wyznaczonego zakładu ubojowego, tracąc majątki muszą przyglądać się cierpieniom swoich zwierząt. Stosownie do specustawy zaczęli już zaczęli składać wnioski do lekarzy powiatowych o utylizację swoich zwierząt. Pisma wysyłane przez hodowców do ministerstwa pozostają bez echa. Wystosowana prośba o robocze spotkanie w gronie wojewodów i lekarzy wojewódzkich z terenów 3 województw ASF dzików nadal pozostaje bez odpowiedzi. Rolnicy z województw lubelskiego i mazowieckiego rozpoczynają wobec tego już dzisiaj protest. Będą jeździć ciągnikami po drogach -zgodnie z przepisami o ruchu drogowym przez 2 dni od godziny 8-20. Jeśli w najbliższym czasie nie dojdzie do spotkania z władzami które przedstawią konkrety dla rozwiązania tej kryzysowej sytuacji Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie” reprezentujące swoich członków producentów trzody ze wszystkich stref ASF dzików wraz z Polskim Związkiem Zawodowym Rolników zmuszone zostaną do innych niż merytoryczna dyskusja działań".