Uzyskanie odpowiedzi na pytanie, ile kosztują badania w kierunku wykrycia wirusa ASF okazuje się niełatwe.

Próbki badane są w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

PIW nie odpowiada jednak na pytanie o koszt badań. Informuje tylko, że od roku 2011 do 11.09.2016 w PIWet –PIB  w Puławach przebadano 116 473 zwierząt -  66 883 świń i 49 590 dzików (szczegółowe dane w załączniku).

Po dane finansowe odsyła do Głównego Lekarza Weterynarii, który to jednak po dwóch tygodniach oczekiwania na odpowiedź… odsyła z powrotem do PIW.

Jak poinformowano w końcu z GIW, koszt pojedynczego badania PCR to 147,79 zł; ELISA - 56,00 zł; badanie serologiczne IB lub IPT - 122,76 zł (dane z Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń  na rok 2016).

Ponownie pytamy więc w PIW, ile kosztowały dotychczasowe badania w kierunku wykrycia wirusa ASF. Koszt badań pokrywany jest z budżetu państwa.

Nie są to małe koszty.

Jak wynika z już udostępnionych danych, tylko w tym roku do 27 września przebadano testem PCR 37630 świń i 8250 dzików, a Test ELISA/IPT zastosowano u 17548 świń i 3367 dzików. 195 próbek w tym okresie dało wynik pozytywny.

Pytaliśmy w PIW Puławy, czy nie byłoby możliwe zorganizowanie laboratorium bliżej występowania choroby. Na taką potrzebę wskazywali rolnicy goszczący w Sejmie podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Więcej: Inspekcja weterynaryjna czy rolnicy są winni rozprzestrzenianiu się ASF?

PIW nie widzi takiej możliwości.

Całość odpowiedzi w załączniku.

Warto dodać, że rolnicy z Podlasia sygnalizują, że w sytuacji niemożliwości sprzedaży zwierząt te same świnie są badane powtórnie – po dwóch tygodniach badanie „traci ważność”.

Ile więc kosztuje badanie ASF? Ile razy badano te same świnie?

Nie tracimy nadziei na uzyskanie odpowiedzi na te pytania.