A jak jest obliczana ta wielkość?
„Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie, z 1 ha przeliczeniowego, jest wielkością uśrednioną w skali całego kraju z wyników gospodarstw indywidualnych objętych badaniami statystycznymi i stanowi wypadkową wielkość dochodów z jednostkowych gospodarstw rolnych zarówno takich, które osiągają w przybliżeniu podobny, jak i mniejszy lub większy dochód” – informuje GUS.
Rolnicza produkcja globalna jest pomniejszana o zużycie pośrednie w gospodarstwach indywidualnych - tak wyliczana jest wartość dodana brutto, wytworzona w wyniku działalności produkcyjnej w rolnictwie indywidualnym.
Wytworzona wartość dodana brutto jest następnie pomniejszona o ponoszone przez rolników indywidualnych:
• koszty związane z zatrudnieniem pracowników najemnych
• podatki związane z produkcją
• inne obciążenia fiskalne
• wartość różnego typu ubezpieczeń płaconych przez rolników indywidualnych
• składki na fundusze emerytalno-rentowy i fundusz składkowy
• wszelkie opłaty na rzecz organizacji związkowych, fundacji
• zapłacone odsetki od pożyczek i kredytów.
„W rachunku uwzględniona jest również wartość odsetek uzyskanych głównie od depozytów (dane NBP) oraz wypłaconych odszkodowań.
W efekcie otrzymywany jest dochód do dyspozycji brutto z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie przeznaczony na wydatki na konsumpcję indywidualną oraz nakłady na prowadzenie dalszej działalności gospodarczej (obejmujące także wartość wydatków ponoszonych na inwestycje produkcyjne)” – informuje GUS.
Stanowi on podstawę do wyliczenia wysokości przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie na 1 ha przeliczeniowy. W obliczeniach wysokości przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach indywidualnych z 1 ha przeliczeniowego uwzględniane są wypłaty środków unijnych i krajowych.
Liczbę hektarów przeliczeniowych brana pod uwagę jest uzależniona od powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów oraz zaliczenia do okręgu podatkowego.
„Powierzchnia użytków rolnych wyrażona w ha przeliczeniowych, uwzględnia jakość gruntów ornych i jakość użytków zielonych, w zależności od klasy gruntów (wskaźniki bonitacyjne gleb), a także uwzględnia miejsce położenia gruntów (wskaźnik strefowy)” – podano w informacji.
Dochód ustalany jest za rok kalendarzowy, ogłaszany do 23 września za rok poprzedzający.
W 2015 r. przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł 1975 zł.
Więcej: Spadł przeciętny dochód z 1 ha
Całość informacji GUS o zasadach wyliczania przeciętnego dochodu z ha w załączniku.
Komentarze