• Jak będzie przeliczany współczynnik zwierząt na DJP w przypadku różnych działań w ramach ekoschematów?
  • Czy będzie możliwości łączenia płatności do TUZ objętych zobowiązaniami rolno-środowiskowo-klimatycznymi płatności ekologicznych?
  • Chcesz mieć dostęp do podobnych informacji? Jeśli tak to zapisz się na codzienny, bezpłatny newsletter redakcji Farmera. 

- Jestem rolnikiem w woj. zachodniopomorskim. Aktualnie mam program ekologiczny, TUZ w RŚK oraz hodowlę konika polskiego w Programie Ochrony Zasobów Genetycznych. W nowym Planie Strategicznym na lata 2023-2027 są dwie płatności do zwierząt uzależnione od DJP. Pierwsza: Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt w Ekoschemat w Rolnictwie węglowym przy obsadzie 0,3-2 DJP/ha i druga: Premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą w Rolnictwie ekologicznym przy obsadzie zwierząt 0,5-1,5 DJP/ha - napisał do redakcji farmer.pl Pan Ireneusz Nowacki, prosząc jednocześnie o wyjaśnienie:

  • Czy w nowym KPS współczynnik przeliczeniowy DJP zwierząt gospodarskich będzie liczony do powierzchni jak w załączniku nr 3 z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 08.07.2015?
  • Czy rolnik posiadający zwierzęta może jednocześnie otrzymywać dopłaty za TUZ w RŚK i UR w ekologii przy założeniu, że obsada zwierząt ma pokrycie dla obu zadań?

O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy resort rolnictwa.

- W przypadku praktyki Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt w ramach ekoschematu Rolnictwo...