Kompleksową ochronę, obejmującą wiele ryzyk oferuje na przykład debiutujące w tym temacie TUZ Ubezpieczenia.

- Spodziewamy się, że rolnicy będą bardzo uważnie analizować naszą ofertę, ponieważ to jest dopiero pierwszy rok, w który marka TUZ Ubezpieczenia oferuje ubezpieczenia upraw z dopłatą z budżetu państwa. Dlatego tym bardziej starannie przygotowaliśmy szeroką i kompleksową propozycję. Wiemy, że rolnicy mają swoje przyzwyczajenia, także ubezpieczeniowe. Ale mamy nadzieję, że docenią to, co dla nich przygotowaliśmy - przyznaje Monika Bidermann, pełnomocnik zarządu TUZ Ubezpieczenia ds. rozwoju sprzedaży.

Proponowany przez firmę jesienny pakiet ubezpieczenia upraw obejmuje trzy podstawowe ryzyka: ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne oraz grad. Do tego TUZ Ubezpieczenia oferuje dobrowolne ubezpieczenie od skutków deszczu nawalnego, pioruna, lawiny, osunięcia ziemi i huraganu oraz dodatkowo (w ramach pakietu) będące poza zakresem budżetowych dopłat ubezpieczenie od ognia.

Decyzję o wyborze ubezpieczenia z dopłatą z budżetu państwa rolnicy muszą podjąć najpóźniej do 15 listopada. - Niektóre uprawy jeszcze stoją na polu, na przykład kukurydza, więc sezon jeszcze trwa. Trzeba już jednak myśleć o nowym okresie wegetacji upraw. Uważam, że nie ma się co oglądać, tym bardziej że pula dopłat z budżetu państwa do ubezpieczeń, zarówno w TUZ Ubezpieczenia, jak i u innych ubezpieczycieli jest ograniczona. To trzeba wiedzieć, że kwoty dopłat zagwarantowane w bieżącym roku są niewystarczające dla wszystkich chętnych - podkreśla Aneta Lewandowska, prezes Agencji Ubezpieczeń Rolnych AUROL, która sprzedaje polisy TUZ Ubezpieczenia z dopłatą z budżetu państwa.

Taką ochronę oferuje na rynku tylko siedmiu ubezpieczycieli. - Jeżeli rolnik ubezpieczy się tylko od jednego ryzyka, na przykład ujemnych skutków przezimowania, a aura sprawi wiosną figla, to może mieć problem, jakiego nikomu nie życzymy - tłumaczy prezes Lewandowska. - Wiosną może już być za późno na ubezpieczenie upraw od innych ryzyk. Przecież żaden ubezpieczyciel nie da teraz nikomu gwarancji, jakie limity na ubezpieczenia upraw z dopłatą z budżetu państwa będą na wiosnę przyszłego roku. Na to jest teraz za wcześnie, a decyzję o ubezpieczeniu trzeba podjąć właśnie teraz lub nie później niż 15 listopada. To sprawia, że właśnie teraz trzeba wziąć pod uwagę wszystkie możliwe ryzyka i kupić takie ubezpieczenie, które zapewni rolnikowi spokojną zimę i prawdziwe bezpieczeństwo na wiosnę.

Aneta Lewandowska przypomina, że w poprzednich sezonach dochodziło do sytuacji kłopotliwych zarówno dla rolników, jak i dla likwidatorów szkód. - Ujemne skutki przezimowania są objęte ochroną ubezpieczeniową do końca kwietnia, natomiast na przymrozki wiosenne ochrona zapewniona jest od połowy kwietnia, czyli przez dwa tygodnie ryzyka nakładają się na siebie - tłumaczy prezes Lewandowska. - Pory roku niestety coraz częściej nie liczą się z kalendarzem. Stąd pojawiały się kłopoty i kontrowersje związane z likwidacją szkód zaistniałych w uprawach. Rolnicy, którzy dzielili ryzyka i ubezpieczali się u różnych ubezpieczycieli, wiosną mieli na polu likwidatorów od różnych partnerów ubezpieczeniowych. Byli świadkami sporów - czy przyczyną szkody były ujemne skutki przezimowania, czy może wiosenne przymrozki. Przez to rozliczenie szkody nastręczało kłopotów, a nawet nieprzyjemności. Korzystając z kompleksowej oferty u jednego ubezpieczyciela, czyli na przykład w TUZ Ubezpieczenia, takich problemów można z łatwością uniknąć - zapewnia prezes Lewandowska.

Dotacja z budżetu państwa obejmuje także ubezpieczenia zwierząt gospodarskich. Również ten produkt klienci mogą wykupić u agentów TUZ Ubezpieczenia. - Rolnicy są dla nas naprawdę bardzo ważni. Oprócz oferty dotowanych ubezpieczeń rolnych, oferujemy pakiet „Bezpieczny Rolnik", w którego skład wchodzą: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolnika, obowiązkowe ubezpieczenie budynków gospodarczych oraz mienia wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego, AgroCasco oraz NNW. Tak przygotowana oferta pozwala w prosty sposób dostosować zakres ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb rolników - dodaje Monika Bidermann.

Jak wynika z raportu Komisji Nadzoru Finansowego, TUZ Ubezpieczenia jest drugą najszybciej rosnącą firmą ubezpieczeniową w Polsce.