Jak zapewnił dziś minister Krzysztof Jurgiel, który był gościem „Wiadomości”, elektroniczne składanie wniosków to nowe wyzwanie dla rolników i administracji. Jest dobrze przygotowane, trwają szkolenia.

- Wierzę w to, że ta wspólna praca administracji i rolników spowoduje, że wnioski będą złożone, a płatności wypłacone od 1 grudnia  – mówił.

Składanie wniosków przez Internet ułatwi kontrolę zasiewów przy pomocy dronów i innych urządzeń – przekonywał minister.

Jak mówił, w ubiegłym roku z elektronicznym składaniem wniosków poradzili sobie Rumunii, trzeba więc mieć nadzieję, że teraz poradzą sobie i Polacy.

Minister zapewnił też, że walka z ASF będzie zdecydowana: realizowane są przepisy unijne i zasady bioasekuracji. W wyniku bioasekuracji doprowadzono do tego, że powstrzymano wirusa u świń, a wirus u dzików przenosi się także w wyniku przenoszenia żywności. Więcej problemów z wirusem ma Litwa – wskazał minister.

Wypłacono rekompensaty wyrównujące rolnikom ceny skupu, obniżone z powodu ASF.

Niemcy uważają, że zredukują 70 proc. dzików. OIE przyznała już, że ASF u dzików i świń to różne choroby – Niemcy zabiegają o zmianę przepisów, aby eksport wieprzowiny był możliwy także wtedy, gdy ASF wystąpi u dzików.

Minister nie widzi zagrożenia dla realizacji PROW. Wprowadzono wiele zmian usprawniających program.

Jesienią tytułem zaliczek dopłat 50 proc. należności będzie wypłacone na pewno. Minister zapewnił, że będzie zabiegał o możliwość wypłaty 70-procentowych zaliczek.

Ułatwiony ma być ubój zwierząt na własne potrzeby. Minister zapowiedział większą kontrolę środków ochrony roślin, aby nie było zagrożeń przy eksporcie polskiej żywności.

Krzysztof Jurgiel wysoko ocenił wprowadzone zmiany w zasadach sprzedaży ziemi. Zapowiedział kilkanaście poprawek, usprawniających procedury.

Minister spodziewa się lepszego wyniku w tegorocznym eksporcie – ma to związek ze wzrostem cen. Ok. 23 proc. eksportu to mięso i przetwory mięsne, zabiegamy o wsparcie dla tego sektora, ale mocna złotówka jest tu przeszkodą – mówił.

- Polska przygotowuje stanowisko w sprawie WPR - zapewnił. Jak stwierdził, chcemy, aby następowała konwergencja dopłat. Poza tym stawiamy na innowacje – postęp hodowlany, ochrona roślin muszą być tańsze, a to wynika właśnie z innowacji.