W zeszły piątek posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który realizuje postulaty z tzw. piątki dla zwierząt zapowiedzianej przez Kaczyńskiego. Od grudnia na rozpatrzenie na Wiejskiej czeka też projekt Koalicji Obywatelskiej, który w części zawiera podobne rozwiązania, np. zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. W poniedziałek posłanki: Piekarska i Dorota Niedziela złożyły kolejną propozycję legislacyjną, dotyczącą - powszechnego czipowania m.in. psów i kotów.

Katarzyna Piekarska, która w obecnej kadencji stoi na czele Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt chciałaby, żeby wszystkie trzy projekty były razem rozpatrywane w Sejmie. W tej sprawie spotkała się w poniedziałek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, który również jest członkiem zespołu.

"To było godzinne spotkanie w sprawie +piątki Kaczyńskiego+, ale także tej mojej ustawy, którą złożyłam w grudniu; dzisiaj złożyłyśmy także projekt dotyczący czipowania. Zapowiedziałam też, że pewnie część posłów będzie chciała zgłosić poprawki" - powiedziała PAP Piekarska. Jak dodała, prosiła prezesa PiS, by wraz z projektem jego klubu pod obrady poddane zostały również propozycje KO. "W naszym projekcie są pewne rozwiązania, których nie ma w projekcie PiS, np. dotyczące psów na służbie" - zaznaczyła.

Według Piekarskiej Kaczyński ma dużą determinację, żeby przeprowadzić zapowiedziane przez siebie zmiany na rzecz ochrony zwierząt. Posłanka widzi też szansę na to, by przynajmniej grudniowy projekt KO był rozpatrywany wspólnie z propozycją PiS. "Mam nadzieję, że tak będzie i że te sprawy zostaną załatwione szybko" - podkreśliła.

Dodała, że pierwsze czytanie projektów może odbyć się już na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada m.in. humanitarne traktowanie zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA.

Złożony w grudniu zeszłego roku projekt autorstwa m.in. Piekarskiej przewiduje wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach lub do podobnych pokazów, związanych z wykorzystywaniem zwierząt w celach rozrywkowych. Drugim jego celem jest zapewnienie godnej egzystencji zwierzętom wycofanym ze służby (np. psom policyjnym lub ratowniczym). Propozycja przewiduje wprowadzenie świadczenia dla opiekuna zwierzęcia, które będzie służyć pokryciu wydatków niezbędnych dla zwierzęcia po zakończeniu służby. Świadczenie miałoby być płatne z budżetu państwa za pośrednictwem organów, które dokonały wycofania zwierzęcia ze służby.

Projekt KO złożony w Sejmie w poniedziałek zakłada natomiast obowiązkowe czipowanie zwierząt domowych (np. psów czy kotów) oraz stworzenie specjalnego rejestru. Proponowane zmiany miałyby pomóc w walce z bezdomnością zwierząt.