PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kiedy docieplenie budynku można wykonać bez obowiązku zgłoszenia?

Kiedy docieplenie budynku można wykonać bez obowiązku zgłoszenia? Podpowiadamy kiedy można ocieplać dom bez konieczności zgłaszania tych prac w urzędzie. Foto. Atlas

Autor:

Dodano:

Tagi:

Znowelizowana ustawa Prawo budowlane wprowadziła szereg ułatwień dotyczących budowy, jak i prac remontowych, modernizacyjnych budynków, w tym i domów. Ten zakres uproszczeń obejmuje także prace dociepleniowe. Kiedy trzeba zgłosić termoizolację domu w urzędzie, a kiedy nie trzeba?



Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia było prowadzenie prac dociepleniowych na budynkach o wysokości poniżej 12 m bez wcześniejszego zgłoszenia w stosownym urzędzie. 

Po nowelizacjach prawa budowlanego tylko w wyjątkowych przypadkach trzeba zgłaszać lub zdobyć pozwolenie na rozpoczęcie prac termomodernizacyjnych domu. 

W pierwszej kolejności określmy kiedy możemy wykonać docieplenie budynku, w tym i domu bez konieczności zgłaszania, a kiedy takie zgłoszenie prac termoizolacyjnych jest obowiązkowe. 

Zgłaszać, czy nie zgłaszać prace dociepleniowe?

Zgonie z obowiązującą i znowelizowaną ustawą Prawo budowalne, zgłoszenie budynku uzależnione zostało od wysokości budynku, na którym mają być przeprowadzone prace dociepleniowe,

Jak określa art. 29 ust. 3 powyższej ustawy zgłoszenia wymaga wykonanie pracy budowlanej:

" e) polegającej na dociepleniu budynków o wysokości powyżej 12 m i nie
wyższych niż 25 m;"

Oznacza to, że wszystkie planowane prace termoizolacyjne na budynkach, których wysokość nie przekracza 12 m można przeprowadzić bez obowiązku zgłaszania stosownemu urzędowi.

Określa to precyzyjnie art. 29 ust. 4 ustawy Prawo budowlane, w którym czytamy że nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na:

"c) polegającej na dociepleniu budynków o wysokości nieprzekraczającej
12 m,"

Pamiętajmy, że ustawodawca przewidział wyjątki od obu tych regulacji. Wyjątek ten dotyczy prac budowlanych prowadzonych na budynkach, które mają status zabytków lub są położone na obszarach objętych ochroną przyrody np. Natura 2000.

Zawsze jest wyjątek od reguły

 Ustawodawca określił w ustawie Prawo budowlane, kiedy prace termomodernizacyjne będą wymagały pozwolenia na budowę, nawet w sytuacji kiedy nasz budynek lub dom nie przekracza 12 m wysokości.

Zgodnie  art. 29 ust. 6, Prawa budowlanego:

"Decyzji o pozwoleniu na budowę wymagają przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, oraz przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000."

Ponadto  art. 29. ust. 7 Prawo budowlane, dokładnie określa że decyzji na pozwolenie budowy w tym i prowadzenia robót budowlanych wymaga wykonanie prac (także dociepleniowych): 

"1) przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków – wymagają
decyzji o pozwoleniu na budowę,

2) na obszarze wpisanym do rejestru zabytków – wymagają dokonania
zgłoszenia – przy czym do wniosku o decyzję o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia należy dołączyć pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami".

Jak widzimy budynki, które zostały zarejestrowane jako zabytkowe lub położone na obszarze objętym ochroną przyrody objęte zostały bardziej restrykcyjnymi regulacjami, które dotyczącą prowadzenia prac remontowych i budowlanych, w tym i prac dociepleniowych.

Jakie dokumenty potrzebne przy zgłoszeniu prac termoizolacyjnych?

Zanim udamy się do odpowiedniego urzędu by zgłosić prace termoizolacyjne, musimy zgromadzić niezbędne dokumenty.

W pierwszej kolejności należy pobrać formularz Zgłoszenie budowy lub wykonania innych robót budowlanych i wypełnienia go. Trzeba w nim określić nie tylko rodzaj i zakres przeprowadzanych prac, ale też sposób ich wykonania i termin rozpoczęcia docieplania budynku, którego wysokość przekracza 12 m, ale nie jest większa niż 25 m.

Zgłoszenie wymaga dołączenia oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W niektórych przypadkach niezbędne jest przedstawienie szkiców lub rysunków związanych z planowaną inwestycją. Jednak decyzję o konieczności ich dostarczenia podejmuje stosowny urzędnik.

Wszystkie dokumenty niezbędne do zgłoszenia termoizolacji należy złożyć w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac.

Jeżeli w tym terminie prezydent miasta lub starosta nie wniesie sprzeciwu, to oznacza, że możemy rozpocząć prace dociepleniowe, w dniu podanym przez nas w zgłoszeniu.

Pamiętajmy, że wszelkie rozpoczęcie prac budowlanych w krótszym terminie lub w sytuacji gdy stosowny urząd zgłosi swoje uwagi i nie wyraził zgody na prowadzenie prac dociepleniowych są uznane w świetle prawa jako samowola budowlana.

Sprzedajesz lub kupujesz materiały budowlane niezbędne do wykonania prac termoizolacyjnych? Zapraszamy do skorzystania z naszej Giełdy Rolnej.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

  • Kołtun 2020-12-29 14:37:28
    Nagle się dowiedziałem, że docieplając bez zezwolenia swój dom styropianem 20 lat temu popełniłem przestępstwo. Nie da mi to spokojnie spać do końca życia. Czy mogę w ramach pokuty coś dla urzędników zrobić?
  • gwidon 2020-12-27 18:27:30
    Jestem pewny że, za kilkanaście lat naukowcy stwierdzą : docieplanie budynków jest rakotwórcze.
  • Technik 2020-12-27 17:46:49
    jestem ciekawe kto zgłaszał docieplenie? Może w miastach, przy ruchliwych ulicach i chodnikach. Prawo to można o kant dupsko potłuc. Zgłoszenie nie wnoszą żadnych korzyści, tylko po drodze masa darmozjadów dorabia. Także tylko samowola budowlana.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.51.78
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.