PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kiedy rolnik jest zwolniony z wystawiania faktur MPP

Kiedy rolnik jest zwolniony z wystawiania faktur MPP W niektórych sytuacjach rolnik może być zwolniony z wystawiania faktur MPP, Fot. pixabay

Autor: Radosław Zieniewicz

Dodano: 21-11-2019 08:29

Tagi:

Każdy rolnik będący płatnikiem VAT jest zobowiązany od 1 listopada br. do wystawiania faktur z uwzględnieniem mechanizmu split payment, czyli podzielonej płatności (MPP). Ustawodawca przewidział jednak warunki, które zwalniają z tego obowiązku.



Split payment, czyli Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) polega na tym, że sprzedawca określonej grupy towarów oraz świadczący usługi jest zobowiązany do wystawiania faktur MPP. W wypadku rolnika będącego czynnym podatnikiem VAT, ma on obowiązek podzielić kwotę za sprzedany towar na kwotę netto oraz VAT i podać 2 numery kont na fakturze (jeden jego bankowy drugi techniczny do odprowadzenia kwoty VAT-u), z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”. Jednak są warunki, określone przez Ustawę o Podatku VAT, które zwalniają go z tego obowiązku. Jakie to warunki?

Zwolnienie z wystawiania faktur MPP
Poniżej przedstawiamy warunki, kiedy rolnik prowadzący działalność na zasadzie czynnego VAT-u jest zwolniony z obowiązku wystawienia faktury MPP:

- kwota sprzedaży towaru lub usługi jest równa lub niższa niż 15.000 zł brutto;
- wystawiona faktura dotyczy sprzedaży towarów i usług mieszanych, tzn. objętych i nie objętych obowiązkowym split payment, o łącznej wartości równej 15 tys. zł brutto lub niższej;
- rozliczenie w formie kompensaty, czyli kiedy dwie strony są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy o tej samej wartości (art. 498 Kodeksu Cywilnego);
- uiszczenie należności wynika z rozliczenia faktury dokumentującej transakcje w ramach wykonania umowy o partnerstwie publiczno-prawnym.
- w transakcjach, w których kupujący towar to osoba fizyczna lub inny rolnik prowadzący działalność rolniczą ryczałtową.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

  • Kr 2019-12-07 18:26:58
    Rolnikow ryczaltowych tez obowiazuje MPP
  • Marcin 2019-11-30 21:09:11
    Ja mam pytanie buduje np budynek gospodarczy FAKTURY będą powyżej 15 tys.. I co muszę zakładać specjalnie konto firmowe PŁATNE żeby opłacić faktury np. 3 i potem 10 lat nic nie buduje a konto trza płacić :) BO ja nigdy za swoje towary nie będę miał faktury wyższej niż 10tys.
  • Dorota 2019-11-21 18:43:02
    Po przeczytaniu tego artykułu chyba zrezygnuję z czytania "Farmera", jeśli wszystkie artykuły zawierają tyle błędów to szkoda czasu .Artykuł wprowadza w błąd ,większą wiedzę o podzielonej płatności ma moja córka z zajęć w szkole średniej. PROSZĘ REDAKCJĘ O SPRAWDZENIE PODANYCH INFORMACJI I POPRAWIENIE ARTYKUŁU
  • TOMASZ 2019-11-21 12:25:40
    Artykuł zawiera sporo błędów i wprowadza niepotrzebne zamieszanie w głowach rolników. Mechanizm podzielonej płatności dotyczy jedynie towarów i usług z zał 15 ustawy o VAT. Żadnego podawania dwóch numerów rachunków bankowych na fakturze! MPP są objęte np.paliwa(fa powyżej 15000 zł brutto) i tu należałoby wyjaśnić w jaki sposób ma być opłacana taka faktura? Czy ma być to Split Payment, czy nie ma to znaczenia? Autor artykułu niech poprosi Izbę Skarbową o wyjaśnienie przepisów i udostępni na portalu żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.
  • nika 2019-11-21 11:46:35
    kto pisał ten artykuł? ----------- W wypadku rolnika będącego czynnym podatnikiem VAT, ma on obowiązek podzielić kwotę za sprzedany towar na kwotę netto oraz VAT i podać 2 numery kont na fakturze (jeden jego bankowy drugi techniczny do odprowadzenia kwoty VAT-u), z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”. _________________ Ustalcie to w skarbówce albo na infolinii KAS, drugi nr konta nie jest potrzebny na fakturze - płatność będzie podzielona i przesłana na subkonto VAT podając tylko główny nr konta.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.200.252.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.