PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kiedy wycinka drzew nie wymaga zgłoszenia?

Kiedy wycinka drzew nie wymaga zgłoszenia? Kiedy należy zgłosić wycinkę drzew, a kiedy nie jesteśmy do tego zobowiązani? To dokładnie określa ustawa o ochronie przyrody z 2004 r. fot. Shutterstock

Autor:

Dodano:

Tagi:

Od czasu do czasu, każdy właściciel nieruchomości, szczególnie tej rolnej, zmuszony jest do wycięcia drzew na swojej posesji. Podpowiadamy, kiedy można wykonać wycinkę drzew bez obowiązku zgłoszenia stosownym władzom.



Kiedy należy zgłosić wycinkę drzew, a kiedy nie jesteśmy do tego zobowiązani? To dokładnie określa ustawa o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r.

Jak podaje artykuł 83 f ust. pkt 3a tejże ustawy, o zezwolenie nie musimy się ubiegać, kiedy odpowiedniej wielkości drzewa lub krzew rosną na terenie, będącym własnością danej osoby lub rolnika.

Ponadto zezwolenia nie jest wymagane, gdy usunięcie drzew lub krzewów nie wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Innymi słowy, wycięte drzewa i krzewy nie będą przeznaczone na sprzedaż, jak ma to miejsce w przypadku prywatnych zalesionych terenów.

Jednak w przypadku, kiedy dzierżawimy działkę od innego rolnika lub np. KOWR-u, wycinka drzew  położonych na takim terenie zawsze musi być poprzedzona uzyskaniem zgody (najlepiej pisemnej) od jej właściciela.

Kolejną istotną kwestią, decydującą o tym, czy mamy obowiązek zgłoszenie wycinki drzewa decyduje jego wielkość.

Kiedy nie jest wymagane zgłoszenie wycinki?

Zgodne z ustawą o ochronie przyrody (art. 83f. 1) nie musimy zgłaszać wycinki drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

a) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
b) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

W tym drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nie musimy tym bardziej zgłaszać wycinki krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2 oraz krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni.

Bardzo istotny z punktu widzenia osób prowadzących działalność rolniczą, może być przepis określający, że nie musimy zgłaszać wycinki drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

Także w przypadku usuwania drzew lub krzewów owocowych (z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni) nie mamy obowiązku zgłaszać tego stosownym władzom.

Ustawa określa też, w jakiej sytuacji takie zgłoszenie będzie obowiązkowe.

Kiedy obowiązek zgłoszenia wycinki drzew?

Pomimo że drzewo jest naszą własnością i rośnie na terenie naszej posesji i nie chcemy go sprzedawać konieczne będzie zgłoszenie, gdy obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm od ziemi przekracza:

- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Komu mamy obowiązek zgłosić wycinkę takich drzew? Zgodnie z art. 83.a 1. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Z kolei w przypadku, gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

  • Tadeusz 2020-06-23 22:10:54
    ktoś podaje stare przepisy według nowych obowiązujących od ponad dwóch lat jeśli chce się przywrócić grunt do użytkowania rolniczego nie jest wymagane żadne pozwolenie nawet na obszarze Natura 2000- uaktualnijcie artykuł i nie wprowadzajcie ludzi w błąd
  • Komu zgłosić 2020-06-22 13:36:43
    nielegalną wycinkę? Jakie za to są kary?
  • Zaradny 2020-06-20 16:06:57
    nie ma drzewa, którego nie można wyciąć. Jak mawiają hydraulicy, nie ma rury, której nie da się przepchać, chociaż w tym przypadku nie wiem, czy to jakaś nie jest metafora. Problem z legalną wycinką? Trochę chemii pod pień i gmina sama poprosi i wycinkę.
    • tomek 2020-06-26 20:49:09
      WIESZ JAKIEJ RURY NIE MOŻNA PRZEPCHNĄĆ???? DOBRZE ZAPCHANEJ!!! Pewnie jesteś jakimś pseudo hydraulikiem i tak się starasz być mądry? Jak Bozia poskąpiła rozumku to nic nie pomoże mądrzenie się na forach..Wiec lepiej nie pisz nic więcej i wstydu sobie oszczędź..Ale pewnie nawet nie wiesz co to wstyd?? he he
  • Adik 2020-06-20 15:15:19
    Jeśli drzewo rośnie na terenach Natura 2000 nie ma mowy o jakimkolwiek wycinaniu drzew, bez względu na na obwód pnia.
    • Sylwester 2020-06-20 16:00:36
      Więc jak usunąć zakrzaczenia które z roku na rok pochłaniają coraz więcej powierzchni mojej łąki na obszarze natura 2000 ??? a Armir ciągle obcina dopłaty bo coraz mniej wykoszone
      • jasnowidz 2020-06-20 16:49:19
        Trzeba używać specjalnych zaklęć. Najlepiej w nocy albo jak nikt nie patrzy a juz rewelacyjne efekty są przy hałasie akiegoś niedużego silnika spalinowego (taki od piły jest idealny).
      • Adik 2020-06-20 20:50:39
        Zgodnie z prawem to napisać podanie do Wojewódzkiego Dyrektora parków krajobrazowych (w każdym województwie jest inna nazwa) o odstępstwo od ustawy, aby wyciąć drzewo. Choć z doświadczenia wiem, że zgody się nie uzyska.
  • Miki2 2020-06-20 08:40:46
    I przy przywracaniu gruntu do użytkowania nie ważny jest obwód? Po co te niedomówienia?
    • Konrad 2020-06-20 18:03:25
      Z artykułu dalej nie wiadomo co ma zrobić rolnik przywracający użytek rolny. Obowiązuje go średnica drzewa czy tnie co tylko na użytku rolnym? Co z terminami wycinek? latem można?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 75.101.243.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.