Jak zapowiedział w czwartek minister Robert Telus, 20 lipca br. zostanie ponownie uruchomiona aplikacja Zgłoś szkodę rolniczą.

Aplikacja suszowa po 20 lipca to nieporozumienie!

Jak zauważa Wielkopolska Izba Rolnicza, aplikacja suszowa po 20 lipca to nieporozumienie. W ocenie wielkopolskich rolników, komisje suszowe już teraz powinny pracować na polach!

- 20 lipca to dla nas termin nie do przyjęcia. Obecnie, szczególnie w Wielkopolsce, żniwa są toku, rolnicy zbierają zboża z pól, wobec czego natychmiast należy lustrować uprawy. Komisje powinny już pracować w terenie i lustrować uprawy. Przy temperaturach, jakie występują obecnie, to jest powyżej 30 stopni zbiory zakończą się za ok 2 tygodnie. Rolnicy nie mogą czekać ze zbiorem do czasu, kiedy będą odpowiednie przepisy, bo mogą stracić plony i tak już niższe z powodu niedoborów wody - twierdzą Marta Ceglarek i Andrzej Przepióra z WIR.

Trzeba szybko zmieniać przepisy o pomocy suszowej

Wielkopolski samorząd rolniczy zwrócił się do ministra Telusa o jak najszybszą zmianę przepisów, w taki sposób, aby Komisje mogły natychmiast rozpocząć pracę.

- Obecne przepisy rozporządzenia oraz planowany termin uruchomienia aplikacji dyskryminują wielkopolskich rolników, którzy nie będą mogli skorzystać z weryfikacji skutków suszy przez komisje. Jest to dla nas sytuacja niezrozumiała i niemożliwa do zaakceptowania - podkreślają eksperci z WIR.