W piątek na konferencji prasowej na rzeszowskim Rynku lider PSL powiedział, że spotkał się z nowym prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem. Przypomniał, że PSL popierał w wyborach Fijołka i angażował się w jego kampanię.

Szef ludowców zaznaczył, że do Rady Miasta Rzeszowa wejdzie przedstawiciel PSL Mateusz Maciejczyk, który zastąpi Jolantę Kaźmierczak powołaną na wiceprezydenta Rzeszowa.

"Mateusz Maciejczyk był bardzo mocno zaangażowany w kampanię wyborczą pana prezydenta. Z tego, że będzie radnym jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy mu serdecznie" - dodał Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że samorządowość jest w DNA PSL i jest dla tej partii bardzo ważna.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że z Fijołkiem "miał bardzo dobre spotkanie" dotyczące rozwoju Rzeszowa i samorządności w Polsce. "Umówiliśmy się na wsparcie inicjatywy decentralizacyjnej, zwiększającej podmiotowość samorządu, czyli to, co proponujemy w nowej ustawie o finansowaniu samorządu" - mówił.

Lider PSL zauważył, że pandemia spowodowała, iż wiele samorządów ma mniejsze dochody. "W nowej ustawie musimy uwzględnić utratę tych dochodów. Druga sprawa to utrata dochodów przez zmianę podatków wprowadzonych przez rząd. Musi być rekompensata dla samorządów. Dlatego potrzebna jest nowa ustawa o dochodach samorządów, w tym włączeniu podatku VAT w dochody samorządu" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie wspierało działania Fijołka, ale też będzie zgłaszać swoje pomysły, wśród nich będzie ustanowienie budżetów dla osiedli czy więcej terenów zielonych.

Kosiniakowi-Kamyszowi towarzyszył poseł Ireneusz Raś, który przypomniał, że kilka dni temu powołał Stowarzyszenie "Tak!Polska". Na konferencji prasowej powiedział, że przewodniczącym struktur na Podkarpaciu będzie b. poseł PO Tomasz Kulesza.

Raś zapowiedział, że do końca roku przedstawi propozycje w sześciu ważnych sprawach dla Polski. Jedną z nich jest likwidacja tzw. Janosikowego, które bogatsze gminy, powiaty, województwa płacą na rzecz tych biedniejszych. Jego zdaniem, jest to rozwiązanie nierozwojowe.