Szef PSL na czwartkowej konferencji prasowej w Toruniu nawiązał do sytuacji po nawałnicach z początku sierpnia, które dotknęły przede wszystkim województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

Przypomniał, że PSL opowiadało się za wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. - Chcieliśmy, żeby ten stan został ogłoszony, ale widzimy również mankamenty obowiązującej ustawy - powiedział szef PSL, zapowiadając, że jego ugrupowanie złoży w Sejmie projekt nowelizacji przepisów o stanie klęski żywiołowej.

W tym kontekście Kosiniak-Kamysz mówił, że niepotrzebny jest zapis o nieorganizowaniu wyborów przez pół roku po wprowadzeniu takiego stanu.

- Jest wiele rzeczy, które można wyeliminować z tej ustawy - ograniczenia swobód obywatelskich, a postawić na łatwość przekazywania środków i szybkość podejmowania decyzji tak, żeby środki mogli uruchomić starostowie, czy wójtowie, a dopiero później uzyskiwali oni akceptację rady. To nie może wszystko trwać do czasu zebrania się rady gminy, czy powiatu. Szczególnie, że klęski żywiołowe bardzo często dotyczą okresu letniego, gdy jest sezon urlopowy - dodał szef PSL.

Kosiniak-Kamysz podziękował "wszystkim samorządowcom, którzy udzielili pomocy swoim sąsiadom, swoim mieszkańcom". - To jest gest solidarności. Kiedy państwo zarządzane centralnie zawodzi, samorządowcy stają na wysokości zadania i pomagają. Przywiozłem informację z woj. mazowieckiego, którego samorząd przeznaczył milion złotych na pomoc gminom, które doświadczyły skutków nawałnic. Tak też postępują inne powiaty - z innych województw. Gminy z powiatu łowickiego przekazują 80 tys. zł dla gminy Sośno w woj. kujawsko-pomorskim - mówił lider ludowców.

Szef PSL powiedział, że jego partia chce pokazać rządzącym, że państwo zarządzane z Warszawy nie zdało egzaminu. Ocenił, że przez administrację centralną powoływani są do jej reprezentowania w terenie nieodpowiedni ludzie, niepotrafiący podejmować samodzielnie decyzji. - Takie państwo w sytuacjach trudnych nie zdaje egzaminu. Nawałnice pokazały, jak ważny jest samorząd - niezależny, suwerenny i samodzielny, który ma bardzo dużo kompetencji - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Wskazał, że PSL będzie interweniował u rządzących, żeby działania związane z usuwaniem skutków nawałnic, takie jak przywracanie dostępu do energii elektrycznej, postępowały szybciej.

Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że PSL będzie wspierał rolników; zaapelował do ministra rolnictwa, aby podjął wszelkie możliwe działania, które mogą im pomóc w trudnej sytuacji m.in. rozłożenie na raty składek ubezpieczenie społecznego, czy spłat za dzierżawę oraz szybszą wypłatę dopłat - zaliczek na przyszły rok.

- To powinien być priorytet dla rządu. Z izbami rolniczymi i organizacją kółek rolniczych będziemy organizowali zbiórkę, żeby przekazywać materiał siewny, czy płody rolne. Zrobimy to wtedy, gdy będzie możliwość składowania tych płodów. Ta pomoc będzie organizowana i koordynowana na terenie całego kraju - mówił Kosiniak-Kamysz.

Lider "ludowców" ocenił, że wielu rolników w wyniku nawałnic może mieć w tym roku olbrzymie problemy ze zbiorami zbóż i innych płodów rolnych.

W pierwszej połowie sierpnia - szczególnie w nocy z 11 na 12 sierpnia - nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały liczne zniszczenia. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Poszkodowanych zostało 54 osób, w tym 15 strażaków. Usuwając skutki nawałnic strażacy interweniowali już blisko 23 tys. razy, najczęściej na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz na Dolnym Śląsku. Uszkodzonych zostało ponad 4 tys. budynków, z czego ponad 3 tys. to budynki mieszkalne.