Wprowadzenie KPS niesie ze sobą wdrożenie wielu zmian w produkcji rolnej. Dla rolników objętych systemem dopłat bezpośrednich obowiązkową warunkowością będą normy tzw. GAEC. Z kolei ekoschematy, o których mówi się tak wiele, to już kwestia dobrowolna dla każdego beneficjenta. Co istotne, niektóre warunkowości (GAEC) zostały odroczone ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Mimo to rolnicy mają wiele wątpliwości w związku z realizacją nowych uwarunkowań.

Szykuje się niemała rewolucja

Alfred Kieloch prowadzi wraz z synami gospodarstwo wielkopowierzchniowe, położone na Dolnym Śląsku. Jego zdaniem znaczna część producentów nie jest świadoma co do wprowadzanych wymogów, a sam aspekt ich wdrażania dzieje się zbyt szybko.

Szykuje się niemała rewolucja. Mówi się, że jest to dobrowolne, ale generalnie dopłaty zostaną obniżone. Więc jeśli rolnicy będą chcieli otrzymywać większe dofinansowanie, na coś w ekoschematach muszą się załapać. Skoro zmiany mają wejść w życie od tego roku, powinno być to wprowadzane przynajmniej przez 3 lata, by móc zapoznać się ze wszystkimi wymogami – a na to nie jesteśmy przygotowani – komentował Kieloch.