Limity środków na uruchomienie akcji kredytowej w I kwartał 2017r. określone zostaną bankom w pierwszych dniach lutego. Wiemy już jednak sporo o akcji kredytowej planowanej na ten rok. Przede wszystkim, zapowiada się ze znacznie większym rozmachem. 

W ubiegłym roku banki udzieliły 15 tys. kredytów preferencyjnych na kwotę 1,6 mld zł, twierdzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na kredyty preferencyjne w tym roku Agencja przeznaczyła łącznie 4,5 mld zł. „W 2017 r. przewiduje się uruchomienie akcji kredytowej dla kredytów inwestycyjnych w wysokości 3 mld zł, kredytów klęskowych w wysokości 1 mld zł oraz kredytów na sfinansowanie zobowiązań cywilno-prawnych w wysokości 0,5 mln zł” – napisało redakcji Farmera biuro prasowe ARiMR.

 Limity środków na uruchomienie akcji kredytowej w I kwartał 2017 r. określone zostaną bankom w pierwszych dniach lutego br. To lekkie opóźnienie w stosunku do ubiegłego roku, gdy limity na pierwszy kwartał były znane już w styczniu.

>>> Czytaj też:  Nawet 4 mld zł na kredyty preferencyjne. Rynek czeka na umowę ARiMR z Ministerstwem

Umowę o współpracy w zakresie kredytów preferencyjnych agencja podpisała z ośmioma bankami:       BGŻ BNP Paribas, SGB Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości, Pekao, Raiffeisen Bank Polska, BZ WBK, BOŚ, Krakowski Bank Spółdzielczy.

Jak już informowaliśmy, w tym roku do dyspozycji rolników będzie osiem linii kredytowych. Większość to te same linie, co w ubiegłym roku, ale dojdzie nowa linia ZC, dla producentów rolnych, których przychody są niewystarczające na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych. 

>>> Czytaj też: Trzeci bank podpisał umowę z ARiMR na linię kredytową ZC

Na pytanie o wartość udzielonych kredytów preferencyjnych odpowiedział nam niestety tylko jeden bank, inne zapowiadają np. ujawnienie tych danych – w marcu. W ubiegłym roku SGB Bank udzielił o 27 proc. więcej kredytów preferencyjnych niż w 2015 roku, suma kredytów sięgnęła 620 mln zł.