We wrześniu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 rusza program dotacji na inwestycje w nawadnianie gospodarstw rolnych, a Bank BNP Paribas oferuje rolnikom atrakcyjne rozwiązania na współfinansowanie takich inwestycji. W ramach promocji prowizja za udzielenie kredytów wynosi 0 proc. Akcji Banku towarzyszy kampania edukacyjna.

- Coraz częstsze susze i problemy z nawadnianiem uświadamiają nam, jak ważna jest woda i odpowiedzialne nią gospodarowanie. Jako zielony bank wiemy doskonale, jak ważne są odpowiedzialnie podejmowane rolnicze inwestycje w nawadnianie. Wsparcie takich inwestycji, zarówno finansowe, jak i poprzez dzielenie się wiedzą, wpisuje się w naszą strategię społecznej odpowiedzialności biznesu – powiedział Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BNP Paribas.

Jak wskazują eksperci Banku BNP Paribas, stosowanie nawadniania uzupełniającego w odpowiednim okresie wegetacji roślin uprawnych gwarantuje opłacalność produkcji i bezpieczeństwo funkcjonowania gospodarstwa. Najwyższa stopa zwrotu z inwestycji wodnych występuje w przypadku plantacji sadów i owoców miękkich, a także przy uprawie warzyw gruntowych. Warto też pamiętać o uprawach pastewnych (np. kukurydza na kiszonkę), w przypadku, których nawadnianie daje stabilne plony i zapewnia bezpieczeństwo paszowe dla hodowli.

O dotacje z PROW ubiegać się może każde gospodarstwo rolne o powierzchni do 300 ha. Wysokość dofinansowania wynosi 50 proc. (lub 60 proc. w przypadku młodych rolników) kosztów kwalifikowalnych, zaś maksymalna kwota dotacji to 100 tys. zł.

- Dotacje przekazywane są generalnie po zakończeniu projektu, więc środki na wcześniejsze sfinansowanie przedsięwzięcia mogą pochodzić z kredytu lub pożyczki. Dlatego BNP Paribas proponuje Kredyt Unia+ dla gospodarstw oraz pożyczkę leasingową europejską przeznaczone na inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych w ramach PROW 2014-2020, w tym na program dotacji na nawadnianie gospodarstw rolnych. Mamy również atrakcyjną ofertę na inwestycje bez dotacji – dodał Maciej Piskorski.

Kredytem Unia+ można sfinansować każdy rodzaj kosztów inwestycji. Daje on możliwość finansowania do 90 proc. inwestycji, a okres kredytowania wynosi maksymalnie 15 lat przy niskich miesięcznych ratach. Pożyczka leasingowa europejska może sfinansować koszty zakupu maszyn i urządzeń przy finansowaniu do 100 proc. kosztów na maksymalnie 7 lat, przy niskiej wpłacie własnej.