PRZEGLĄD PRASY: W rozmowie z Krystyną Naszkowską Marek Zagórski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział, że resort przygotowuje projekt reformy systemu emerytalnego dla rolników.

Oto, zdaniem wiceministra, najistotniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone dla płatników składek do KRUS-u:

Chcemy, by emerytury rolnicze nie odstawały w wyraźny sposób od pracowniczych - deklaruje. (...) Słowem - system krusowski musi być podobny do zusowskiego.

Emerytury rolnicze będą się składały z dwóch elementów, podobnie jak jest teraz w ZUS - wypłacanego z budżetu KRUS i z OFE. Pomysł jest taki: różnicujemy składki płacone przez rolników w taki sposób, że część składki będzie zasilała fundusz KRUS, a druga część będzie odkładana jako element kapitałowy. Czyli podnosimy rolnikom wysokość składki, ale część z tego wzrostu będzie szła na zwiększenie ich wynagrodzenia emerytalnego. Przy czym ten wzrost składki będzie zależał od dochodów rolnika. Zamożniejsi rolnicy będą wpłacali więcej, ale też i większe świadczenia będą otrzymywali. Dziś nie mogę jeszcze powiedzieć, o ile składka wzrośnie, za wcześnie na konkretne liczby. (...)

Źródło: Gazeta Wyborcza