PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Finansowanie inwestycji - leasing

Finansowanie inwestycji - leasing

Autor:

Dodano:

Tagi:

Rolnik często stoi przed dylematem, z jakiej formy finansowania skorzystać podczas realizacji inwestycji.Najbezpieczniej, szczególnie w warunkach niepewności wywołanej często zmieniającym się rynkiem - a na takim rolnik działa, co wyraźnie widać przy porównaniu cen za rzepak i zboża osiąganych dzisiaj i przed rokiem - najlepiej finansować inwestycje ze środków własnych. Uchroni to przed stresem wywołanym obawą o obsługę zadłużenia w przypadku niepomyślnego rozwoju sytuacji na rynku. Jednak z reguły finansowanie rozwoju gospodarstwa z własnych oszczędności trwa znacznie dłużej i może spowodować utratę konkurencyjności w stosunku do innych gospodarstw. Rynki finansowe, jak i państwo (również w ramach wspólnej polityki rolnej UE), wykształciły szereg instrumentów, z których rolnik może skorzystać. Dzisiaj zajmiemy się ofertą firm leasingowych.

W Polsce działa prawie 50 firm leasingowych.

Każda z nich posiada swoją specyfikę i może się różnić chociażby procedurami udzielania finansowania, w tym wymaganymi dokumentami.

Wiele z nich - widząc szeroki strumień pieniędzy płynących z programów pomocowych dla rolnictwa (PROW) - wyodrębniło w swojej strukturze specjalne komórki agro, które zajmują się wyłącznie obsługą rolnictwa. W przypadku korzystania z dotacji unijnych większość programów wymaga, aby dofinansowywany środek trwały był własnością rolnika. Wymóg ten wyeliminował jedną z form finansowania inwestycji, jaką jest leasing. Jednak firmy leasingowe dostosowały swoją ofertę produktową tak, aby z jednej strony ułatwić dostęp inwestorom do dotacji, a z drugiej strony partycypować w korzyściach z finansowania dotowanych inwestycji. W przypadku segmentu agro większość inwestycji finansowana jest przez firmy leasingowe za pomocą pożyczek. Pożyczka jest uregulowana przez kodeks cywilny (art. 720 par. 1).

Jest produktem podobnym do kredytu, ale jej zaletą jest prostsza procedura otrzymania wynikająca z mniejszej ilości wymaganych dokumentów i zabezpieczeń, czyli jest bardziej dostępna niż kredyt. Firmy leasingowe najczęściej wymagają jedynie potwierdzenia opłacenia podatku rolnego, zaświadczenia z KRUS-u o niezaleganiu w płaceniu składek, decyzji o przyznaniu dopłat obszarowych, umowy z ARiMR o przyznaniu dotacji, czy też aktu własności ziemi/umowa dzierżawy. Procedura udzielenia pożyczki z reguły trwa nie dłużej niż dwa dni od momentu dostarczenia wymaganych dokumentów.

Pożyczką można sfinansować 100 proc. inwestycji, ale pod warunkiem, że jest dotowana, w przypadku zwykłej pożyczki wymagany jest udział własny, najczęściej od 10 proc. Firmy leasingowe chętnie udzielają pożyczek na finansowanie zakupu środków trwałych z dotacją w ramach PROW, gdyż otrzymana dotacja gwarantuje odzyskanie przynajmniej znacznej kwoty udzielonej pożyczki. Jednak strumień pieniędzy z PROW na lata 2007-2013 praktycznie już wysechł. Kolejne środki w ramach PROW na lata 2014-2020 praktycznie będą dostępne od 2015 r., czyli przyszły rok z pewnością osłabi pozycję pożyczek na rzecz innych instrumentów finansowania inwestycji - leasingu, które z racji wspomnianych wymogów uzyskania dotacji miały, można powiedzieć, marginalne znaczenie w segmencie agro.

Podstawową różnicą pożyczki i leasingu w finansowaniu inwestycji (szczególnie z punktu widzenia rolnika korzystającego z dotacji) jest prawo własności. Właścicielem przedmiotu finansowanego leasingiem jest firma leasingowa. Prawo własności przedmiotu przechodzi lub może przejść na rolnika dopiero po opłaceniu ostatniej raty leasingowej. Leasing wśród rolników nie jest tak popularny jak wspomniane pożyczki czy kredyty bankowe, ale może być z kilku powodów ciekawą alternatywą finansowania inwestycji, szczególnie w okresie powiększania gospodarstw, wzrostu skali produkcji.

Tego typu działania z reguły wiążą się ze wzmożonym zapotrzebowaniem na gotówkę.

Nie zawsze w tym czasie gospodarstwo posiada wystarczającą zdolność kredytową, aby pokryć zapotrzebowanie kredytem bankowym. W tym momencie z pomocą może przyjść leasing, gdyż pozwala na utrzymanie dotychczasowego poziomu zdolności kredytowej. Wyobraźmy sobie, że dokupiliśmy ziemię.

W związku z tym zwiększyło się zapotrzebowanie na środki produkcji (materiał siewny, nawozy itp.), ale jednocześnie posiadany park maszynowy nie jest wystarczający, aby zapewnić dotrzymanie optymalnych terminów zabiegów agrotechnicznych i należy go powiększyć. Powstaje wówczas spiętrzenie wydatków i nie zawsze bank jest chętny (ze względu na zdolność kredytową) udzielić kredytów na wymaganym poziomie.

W tym momencie warto rozważyć sfinansowanie zakupu ciągnika czy kombajnu leasingiem. Szczególnie że płyną z tego dodatkowe korzyści. Firma leasingowa ma większą siłę negocjacji, w związku z tym dany środek może być zakupiony taniej, również korzystniejsze są warunki ubezpieczenia. Leasing można wykorzystać do optymalizacji podatku, ale w tym przypadku istotna jest forma prawna prowadzonego gospodarstwa (przedsiębiorstwo, rolnik ryczałtowy/ VAT). Wymienione czynniki wpływają na obniżenie całkowitego kosztu pozyskania danego środka trwałego za pomocą leasingu i należy porównać je z kosztami innych sposobów finansowania (środki własne, kredyt, pożyczka). Zaletą leasingu jest sprawne i szybkie sfinansowanie zakupu środka trwałego. Natomiast wadą mniejsza swoboda w dysponowaniu tym środkiem.

Maksymalny czas finansowania leasingiem wynosi najczęściej 7-8 lat.

Dużą zaletą firm leasingowych jest elastyczność w podejściu do rat. Raty miesięczne, kwartalne, półroczne i sezonowe są w zasadzie standardem. Wysokość rat może być stała, degresywna, progresywna.

Minimalny wkład własny najczęściej zaczyna się od 10 proc. W większości firm można wybrać walutę leasingu - złotówki lub euro. Wymienione warunki dotyczą również pożyczek refinansowanych z PROW, z tą różnicą, że są jeszcze nieco bardziej elastyczne.

Korzystanie z usług firm leasingowych daje szeroki wachlarz wyboru najkorzystniejszego dla siebie wariantu finansowania inwestycji. Jeżeli obie strony wywiązują się z zobowiązań, współpraca przebiega łatwo, miło i przyjemnie. Schody zaczynają się, gdy mamy trudności ze spłatą rat. Można renegocjować umowę, znaleźć lepsze dla nas rozwiązania, ale to kosztuje.

Dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie ją przeanalizować i zapoznać się z opłatami i prowizjami za poszczególne czynności. Aneksowanie umowy może się wiązać z dodatkowymi kosztami sięgającymi od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych.

Podobnego typu opłaty pobierają również banki od aneksowania umów kredytu.

Powinno to skłonić leasingobiorcę/ pożyczkobiorcę do jeszcze głębszego przeanalizowania wybranego wariantu finansowania, a w konsekwencji ustalenia czy będzie w stanie w przyszłości terminowo obsługiwać swoje zobowiązania wynikające z umowy.Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • Adam 2013-11-08 15:40:20
  Te biznesmeny nie bądżta takie pewne ,każdy prawdziwy rolnik wie że w każdej branży nawet mlicznej może sie podwinąć noga w każdej chwili ,niech tylko zdrowie lekko zacznie siadać albo trafi sie na bossów i podpisze zła umowe albo kasy nie dostanie wogóle i ZWINIESZ CIE NAWET TY BACA 56 7
 • baca56 2013-11-08 12:30:45
  @Podlasiak ma absolutną rację, kto się nie rozwija, może się od razu zwijać.
  Oczywiście rozwój musi być rozważny - żeby się nie zarżnąć kredytami. Gospodarstwo większe, lepiej wyposażone, lepiej zorganizowane ma większe szanse przetrwać.
  Małe ćwiczenie aby przybliżyć problem:
  Mamy w Polsce kilkanaście milionów hektarów ziemi rolnej. Przyjmując (moim zdaniem słuszne) ograniczenie do 300 ha wielkości gosp. rodzinnego można stworzyć jakieś 30 - 40 tysięcy takich gospodarstw (bo trochę ziemi będzie u drobnych hobbystów, trochę "latyfundiów").
  Docelowo tak to będzie wyglądać. Czyli kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw musi się jak najintensywniej rozwijać, aby szybko dosięgnąć tego pułapu. Reszta praktycznie może się zwijać, chyba że ma z czego do rolnictwa dokładać...
  Mam 57 lat i 100 ha - do końca mojej działalności rolniczej planuję rozwój. Inaczej lepiej zająć się czymś innym.
 • Podlasiak 2013-11-08 11:00:48
  Ja jako kolejny rolnik twierdze ze bede rozwijał sie w nieskonczoność. Bo jak ktoś juz sie zatrzyma może pakować manatki, tak jest w każdym biznesie. Nie chodzi o to że co roku bede nowy traktor kupował, ale jak ktoś mieszka na wsi to wie że jest tyle do zrobienia ze zawsze znajdzie się jakąś dziure na kolejną inwestycję. Oby zaplanować wszystko mądrze. A ziemi nigdy za wiele
 • m 2013-11-04 06:33:44
  centuś będziesz się rozwijał w nieskończoność? to ile masz zamiar nakupić traktorów, nastawić budynków i nakupić ziemi? hehehe
 • centuś 2013-11-04 05:35:31
  Wiem jak vat jest skonstruowany i wiem jak go się nalicza i odzyskuje ....Piszesz tak jakbyś nie znał zagadnienia bo do póki tak zwany rolnik vatowany na swój produkt będzie naliczał 5% w niektórych przypadkach8% a z inwestycji, części, wszelkiej amortyzacji, robocizny serwisu, paliwa i środków do produkcji rolnej, odzyskiwał 23% (w niektórych przypadkach vat do odzysku jet mniejszy) to raczej nie zapłacisz vatu ...no chyba że w nic nie inwestujesz w swoim gospodarstwie i nie wydajesz choćby na to co wypisałem co raczej jest to nie możliwe ... Z podatkiem dochodowym fakt polemizował z Tobą nie będę bo jak napisał ''ja''wcześnie czy pózniej będzie obowiązywał i czy przegramy na nim czy wygramy to się okaże .Ja pisałem na przykładzie mojego gospodarstwa które wciąż się rozwija i rozwijać się będzie i ja osobiście w tej chwili lepiej widzę podatek dochodowy niż ten który jest obecnie..Może i na pewno będzie wyższy ale sprawiedliwszy ..bo teraz co niby płacimy...przecież to nic innego jak podatek ryczałtowy może mały ale chciał nie chciał miał nie miał płacić musisz a korzyści i przywilejów żadnych...Pytanie tylko jak ile w jakiej formie jakich przywilejów nabierzemy przy wprowadzeniu nowego podatku..
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.90.49.108
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.