Coraz większą część pozyskiwanych pieniędzy rolnicy przeznaczają na inwestycje realizowane w leasingu lub formie specjalnych pożyczek. Według danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL), w pierwszym półroczu 2010 r. firmy leasingowe sfinansowały maszyny rolnicze o łącznej wartości 800 mln zł, czyli o ponad 50 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Dane ZPL pokazują, że pierwsze półrocze br. w segmencie rolnictwa było bardzo dobre. - W ciągu sześciu miesięcy firmy leasingowe sfinansowały sprzęt rolniczy o łącznej wartości niemal takiej, jak w całym roku 2008. Tak dobry wynik branży rolniczej wynika głównie ze wsparcia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” do tej pory wypłaciła 24 tys. beneficjentom ponad 2,5 mld zł – mówi Szymon Stryjski, odpowiedzialny w BZ WBK Finanse & Leasing za segment usług dla rolnictwa.

Według Stryjskiego, Polska wieś nie zwalnia tempa inwestycji mimo ich ograniczenia w innych sektorach gospodarki. Rolnicy coraz częściej nabywają sprzęt nie tylko w leasingu, ale również w preferencyjnych kredytach oferowanych przez banki współpracujące ze sprzedającymi go firmami.

- Doskonała dynamika wzrostu (105%) i drugie miejsce w sektorze w pierwszym półroczu 2010 r. Spółek Leasingowych BZ WBK to między innymi zasługa uruchomionego w ubiegłym roku programu finansowania fabrycznego Zetor Finance. W ciągu sześciu miesięcy br. sfinansowalizowano ogółem ponad 600 ciągników Zetor, czyli prawie tyle, ile w całym 2009 r. – dodaje Szymon Stryjski.
Ponadto, pod koniec lipca br. Spółki Leasingowe BZ WBK uruchomiły finansowanie fabryczne ciągników japońskiego producenta Kubota. W ramach obu programów klienci mogą liczyć na sprawną obsługę przez mobilnego doradcę, kompleksową ofertę finansowania i ubezpieczenia oraz atrakcyjne warunki cenowe.

Źródło: farmer.pl