Tegoroczna susza doprowadziła do strat w uprawach w 1 484 gospodarstwach w 45 lubuskich gminach, w tym w: Bledzewie, Dobiegniewie, Górzycy, Międzyrzeczu, Rzepinie, Skąpym, Sławie, Strzelcach Krajeńskich, Świebodzinie, Torzymiu, Ośnie Lubuskim, Sulęcinie. Rolnicy z tych terenów stracili ponad 73 mln zł.

- Bieżący rok był bardzo trudny dla rolnictwa. Niekorzystne zjawiska atmosferyczne, z jakimi borykaliśmy się, spowodowały znaczne obniżenie plonów, których nie zrekompensowały tegoroczne wyższe ceny skupu płodów rolnych, dlatego też pomoc ze strony państwa w tym przypadku jest znacząca i bardzo potrzebna - powiedział w czwartek dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Grzegorz Dłubek.

Do 9 listopada Lubuski Urząd Wojewódzki wydał 650 opinii wojewody, niezbędnych do ubiegania się przez poszkodowanych rolników o kredyt preferencyjny na wznowienie produkcji.

Kredyty preferencyjne dla rolników oprocentowane są na 0,1 proc. w skali roku pod warunkiem, że ubezpieczono co najmniej 50 proc. powierzchni upraw lub co najmniej 50 proc. liczby zwierząt gospodarskich od co najmniej jednej z klęsk. W przeciwnym razie oprocentowanie wynosi 3,65 proc. w skali roku.

Rolnicy, których dotknęły klęski, mogą też ubiegać się o odraczanie terminu płatności bądź rozłożenie na raty składek na KRUS, o odraczanie płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy oraz ulgi w opłatach czynszu dzierżawnego wnoszonego przez producentów rolnych do Agencji Nieruchomości Rolnych, a także o ulgi w podatku rolnym udzielane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.