Lato to czas zbiorów, a więc okres decydujący o powodzeniu rolniczej działalności. W ciągu dwóch, trzech miesięcy trzeba zgromadzić środki na pozostałą część roku. Dlatego przygotowanie maszyn, bez których zbiorów nie udałoby się przeprowadzić, zaprząta wiele uwagi. Niestety, czasem nawet pomimo najwyższej dbałości o sprzęt, do wypadków dochodzi. Sprzyjają im intensywne użytkowanie, a czasem też wysokie letnie temperatury

- Niestety, co sezon notujemy zgłoszenia poważnych i kosztownych szkód maszyn rolniczych. Pożar kombajnu wartego 600 tys. zł, ładowarki teleskopowej za 200 tys. zł, czy prasy zwijającej o wartości 110 tys. zł to zawsze poważny problem dla rolnika. Najważniejsze jest wtedy dla niego uzyskanie odszkodowania i skrócenie czasu przestoju w pracach polowych. Każdy dzień zwłoki gra rolę – ocenia Andrzej Janc, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordii Ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie maszyn rolniczych
Odszkodowanie jest wypłacane w oparciu o odpowiednie ubezpieczenie maszyn rolniczych. Najczęściej ubezpieczane są kombajny zbożowe, ciągniki rolnicze, ładowarki teleskopowe, prasy, sieczkarnie itp. Dla przykładu, jak wyliczyli eksperci z Concordii, ubezpieczenie kombajnu zbożowego o wartości 100 tys. zł na okres roku , to koszt od 500 zł - w zależności od wariantu ubezpieczenia, stosowanych udziałów własnych, ochrony w szybach a także sposobu użytkowania.

Na czym polega ochrona maszyn rolniczych
Możliwości zabezpieczenia jest sporo i są dostosowane do wymagań zarówno tych, którzy poszukują ubezpieczeń podstawowych, jak i chcących być pod pełną ochroną. Oferty różnią się między sobą zakresem ubezpieczenia Agro Casco, NNW kierowcy i pasażerów. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a dostępne są też OC z tytułu wykonywania usług międzysąsiedzkich, czy ubezpieczenie ochrony prawnej (OP).

Ubezpieczenie w wariancie najszerszym jest najdroższe, ale zapewnia pełną ochronę od prawie wszystkich zagrożeń, które mogą spowodować uszkodzenie maszyny rolniczej.

Andrzej Janc dodaje - Nasz produkt Agro Casco jest innowacyjny przede wszystkim ze względu na zakres odpowiedzialności, dopasowanej do indywidualnych potrzeb rolnika, jak również realnych zdarzeń z udziałem maszyn rolniczych. Nowością jest m.in. możliwość wynajęcia przez rolnika maszyny zastępczej, na okres do 7 dni, w sytuacji gdy jego sprzęt uległ uszkodzeniu, a także - odpowiedzialność za szkody powstałe w przewożonych ładunkach.

Duże gabaryty maszyn oraz intensywna eksploatacja sprzyjają wypadkom podczas prac polowych, czy poruszania się po drogach. Natomiast w czasie żniw bardzo często dochodzi do wypadków lub pożarów. Szybka likwidacja szkody jest w takich przypadkach bezcenna, gdyż wypłacone odszkodowanie zapewnia finanse na naprawę lub zakup nowego sprzętu i kontynuację prac polowych.

Znając dobrze specyfikę rolnictwa, już dwa lata temu podpisaliśmy umowy z punktami serwisowymi, aby umożliwić rolnikom szybką, pewną i sprawną naprawę uszkodzonych maszyn. Obecnie takie umowy mamy już zawarte z ponad 200 punktami serwisowymi w całej Polsce – podsumowuje Piotr Adamczyk, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód Concordii Ubezpieczenia.