- Co dalej z kredytami suszowymi? – zapytał nas czytelnik. - Mamy w banku dwa wnioski na kredyty suszowe (ponad 70% suszy),  ale nagle się okazało, że skończyły się limity. Czy te limity będą wznowione teraz czy za miesiąc, czy w ogóle będą? W banku nie potrafią nam odpowiedzieć na to pytanie.

Nam odpowiedziała ARiMR.

Niestety nie jest to dobra odpowiedź:

„Kwota środków na dopłaty do oprocentowania kredytów klęskowych wynosiła 8,3 mln zł. Olbrzymie zainteresowanie beneficjentów tą formą pomocy spowodowało, że stosunkowo szybko banki zarezerwowały środki w pełnej udostępnionej wysokości. W tym momencie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pracuje nad korektą planu finansowego w celu zwiększenia środków, co umożliwi wznowienie udzielania kredytów klęskowych. Zdajemy sobie sprawę z wagi tej sprawy.”

Nic dobrego nie można też powiedzieć o pomocy de minimis. Najnowsza odpowiedź MRiRW w sprawie zwiększenia limitu tej pomocy jest wciąż taka sama: rozporządzenie, które zwiększy limit, będzie opublikowane wkrótce.

Tymczasem  System Rejestracji Pomocy Publicznej podaje: „Aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 21.02.2019 wynosi 223 914 495,87 euro, co stanowi 99,21%”.

Już we wtorek limit był znikomy: wykorzystanie na dzień 19.02.2019 wynosiło 223 282 315,50 euro, co stanowiło 98,93%.

„Czy jeśli jutro nie zostanie opublikowane rozporządzenie, będzie wstrzymana ta pomoc, czy też będzie udzielana z zamiarem zaliczenia do nowej puli? Czy myśli się o wyrównaniu pomocy tym rolnikom, którzy nie mogli np. liczyć na ulgę podatkową w ub. roku, kiedy limitu już nie było?” – zapytaliśmy, ale odpowiedzi nie ma.