Wiceminister Gębicka odpowiadała w czwartek na pytania posłów dotyczące nowych przepisów emerytalnych dla rolników. Jak przekazała, obejmą one ok. 130 tys. osób, które przechodząc na emeryturę nie będzie musiało zaprzestawać działalności rolniczej.

Emerytura a działalność rolnicza

Gębicka dodała, że w tej grupie 130 tys. rolników znajdą się też ci, którzy skorzystają z innego nowego rozwiązania, czyli doliczenia do emerytury okresów odbywania służby wojskowej. Liczba pobierających emerytury rolnicze to ok. 780 tys. osób, a ogólna liczba świadczeniobiorców w rolnictwie, razem z osobami pobierającymi renty, to ponad 1 mln - przekazała.

Waloryzacja świadczeń emerytalnych

Wiceminister rolnictwa zaznaczyła, że w kolejnej nowelizacji przepisów resort planuje zmienić zasady waloryzacji świadczeń emerytalnych, a wspólnie z ministerstwem rodziny pracuje nad uregulowaniem sytuacji zbiegu tytułów emerytalnych w systemie powszechnym i systemie rolniczym.

Pytana o kwestie opłacalności produkcji rolnej, Anna Gębicka stwierdziła, że rząd podejmuje dużo działań w tym obszarze, m.in. poprzez powołanie ostatnio Polskiej Grupy Spożywczej. Jak wskazała, kolejne możliwości zwiększenia opłacalności wiążą się z propozycjami zawartymi w planie strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, gdzie znajdą się wymogi zwiększania powierzchni gospodarstw ekologicznych, a co za tym idzie - jak zaznaczyła - również kwot dopłat.

Bardzo mocno pracujemy, żeby w ramach KPO z 4,5 mld zł przeznaczonych na odbudowę polskiego przetwórstwa zawarte były także preferencje dla rolników ekologicznych. Żeby to był trochę większy procent dofinansowania, trochę większe kwoty, w taki sposób, żeby zachęcić do tej produkcji - dodała wiceminister rolnictwa.