– Gospodarstwo rolne jest swego rodzaju firmą, która aby się rozwijać potrzebuje dopasowanych produktów bankowych. Dlatego PKO Bank Polski na bieżąco ulepsza swoją ofertę skierowana do tej grupy klientów. Wydłużenie okresu kredytowania w rachunku bieżącym do 24 miesięcy to odpowiedź na aktualne potrzeby. Rolnicy, którzy korzystają z naszej oferty, mają do dyspozycji szeroki wachlarz usług, zarówno w zakresie oferty depozytowo-transakcyjnej, jak i kredytowej oraz zaangażowanych i profesjonalnych doradców dostępnych w licznych placówkach Banku – podkreśla Anna Podgórska, p.o. dyrektora Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Jak informuje PKO Bank Polski rolnicy chcący zapewnić sobie stały dostęp do gotówki, zwłaszcza w okresie nasilonych wydatków na produkcję rolną, mogą skorzystać z kredytu w rachunku bieżącym o okresie kredytowania nawet do 24 miesięcy.

"Istotną zaletą tego produktu jest szybki i nieograniczony dostęp do środków oraz brak konieczności dokumentowania ich wydatkowania. Dla kredytów udzielonych na 24 miesiące Bank proponuje szeroki katalog preferowanych przez klienta zabezpieczeń rzeczowych, natomiast kredyty 12-miesięczne mogą być udzielone bez dodatkowych zabezpieczeń rzeczowych nawet do kwoty 500 tys. zł" - informuje  PKO Bank Polski.

Jak podano w ostatnim czasie PKO Bank Polski wprowadził kilka udogodnień w ofercie dla rolników. W celu usprawnienia obsługi znacznie zredukowano liczbę wymaganych dokumentów, a w procesie decyzyjnym o przyznanie kredytu dla młodych rolników uwzględniono fakt przejęcia i kontynuacji działalności rolniczej po rodzicach i pradziadkach.

Podstawowym produktem skierowanym do właścicieli gospodarstw rolnych, jak podaje bank, jest PKO Konto Firmowe ze specjalną ofertą dla rolnika. Prowadzenie rachunku jest bezpłatne przy spełnieniu warunku wpłaty min. 1000 zł w miesiącu. W przeciwnym razie miesięczna opłata to 9 zł. Jak podaje PKO Bank Polski klienci mają wygodny dostęp do gotówki dzięki największej sieci bankomatów w Polsce oraz możliwość korzystania z dopuszczalnego salda debetowego już od chwili otwarcia rachunku. Mogą także korzystać m.in. z bankowości elektronicznej iPKO, 30 bezpłatnych internetowych przelewów w miesiącu (kolejne płatne 1 zł), wpłatomatów PKO Banku Polskiego (bezpłatne wpłaty w łącznej kwocie do 50 tys. zł w miesiącu).

Według Banku PKO Cenionym przez rolników produktem finansującym jest Pożyczka MSP. Jest to produkt bankowy dedykowany rolnikom, którym zależy na minimalnych formalnościach oraz szybkim uzyskaniu środków na dowolne cele gospodarstwa. Bank wspiera w ten sposób gospodarstwa rolne posiadające wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu działalności. Pożyczka może służyć również konsolidacji istniejących zobowiązań finansowych.

Kolejnym udogodnieniem dedykowanym rolnikom jest uelastyczniony kredyt inwestycyjny MSP z wymaganym wkładem jedynie 10 proc. przy zakupie maszyn i urządzeń rolniczych. W przypadku, gdy udzielany jest na zakup lub refinansowanie zakupu nowych albo używanych maszyn rolniczych, suma okresu kredytowania i wieku kredytowanej maszyny może sięgać nawet 240 miesięcy. Oznacza to, że rolnicy kupujący nowy kombajn lub traktor skorzystają z niskiej raty i najdłuższego na rynku, dwudziestoletniego okresu kredytowania.

– Wiemy, jak istotnie są dla rolników przejrzyste i jasne zasady finansowania powiązane z szybkością uzyskania kredytowania. PKO Bank Polski dba o maksymalną wygodę w ubieganiu się o finansowanie przez rolników indywidualnych, stąd producenci rolni ubiegający się o kredyty na finansowanie działalności rolniczej do kwoty aż 300 tys. zł podlegają szybkiej i krótkiej ścieżce oceny kredytowej, opartej o minimalne wymogi dokumentowe – dodaje Joanna Karpińska-Klukowska, ekspert w Departamencie Klientów Małych i Średnich Przedsiębiorstw PKO Banku Polskiego.

Leasing maszyn, urządzeń i wyposażenia budynków inwentarskich

Częścią Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego jest PKO Leasing, który oferuje swoje usługi m.in. rolnikom indywidualnym i przedsiębiorcom rolnym oraz usługodawcom. W ramach leasingu lub pożyczki, rolnicy otrzymują możliwość zredukowania wkładu własnego do zera, jak również otrzymania finansowania z gwarancją funduszy unijnych w programach COSME i InnovFin. Długi okres finansowania do 10 lat dotyczy wszystkich typów produktów, dodatkowo istnieje możliwość dopasowania systemu spłaty rat do cyklu produkcyjnego gospodarstwa (raty miesięczne, kwartalne, półroczne oraz harmonogramy sezonowe). PKO Leasing daje również możliwość finansowania VAT-u na cały okres transakcji, jak również możliwość przedterminowej spłaty części lub całości w dowolnym momencie trwania umowy pożyczki rolniczej - informuje PKO Bank Polski.