W lipcu 8 hektarów żyta na pniu spłonęło pod Kluczborkiem. Pod Namysłowem strażacy musieli gasili płonący na polu rzepak.

W tym samym miesiącu, w powiecie strzelecko-drezdeneckim w miejscowości Tuczno (woj. lubuskie) spłonęło 150 hektarów pszenicy.

W sierpniu, w Nowej Wsi Zbąskiej w okolicy Zbąszynia w Wielkopolsce jednego wieczoru spłonęło 60 hektarów zboża na pniu i 5 hektarów lasu.

To tylko niektóre z tegorocznych, wakacyjnych doniesień policji. Czy można zapobiec tego typu wydarzeniom? No cóż... Na pewno można ograniczyć straty. 

Ubezpieczenie od ognia za 1 zł za każdy hektar

AGRO Ubezpieczenia (AGRO TUW) wprowadziły na bieżący jesienny sezon ubezpieczeń upraw rolnych specjalną promocję. Wszyscy rolnicy, którzy zdecydują się ubezpieczyć zboża i rzepak w AGRO Ubezpieczeniach mogą wykupić dodatkową ochronę od ryzyka ognia tylko za 1 zł od każdego ubezpieczonego hektara.

- Zależy nam, aby rolnicy uprawiający zboża i rzepak byli w pełni ubezpieczeni i posiadali realną ochronę, która zadziała w razie nieprzewidzianego zdarzenia jakim, z pewnością, jest ogień, stąd też nasza promocja na ubezpieczenie upraw od ognia tylko za złotówkę od hektara – Daniel Zahorenko, wiceprezes zarządu AGRO TUW.

Z początkiem września AGRO Ubezpieczenia rozpoczęły jesienny sezon sprzedaży obowiązkowych i dobrowolnych ubezpieczeń upraw rolnych dotowanych z budżetu państwa. Polisy można kupić
w placówkach pocztowych oraz wielu multiagencjach ubezpieczeniowych.

Warto pamiętać, że tylko do końca września część składki płaconej przez rolnika będzie można sfinansować z dopłat bezpośrednich poprzez cesję.

W tym roku, w budżecie państwa na dopłaty do ubezpieczeń rolnych przeznaczone zostało 1,5 mld zł, a w rezerwie zapisano kolejne 3 mld zł.

AGRO Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych (AGRO TUW) to w 100% polska firma ubezpieczeniowa. Właścicielem Towarzystwa jest Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FSUSR).