Według banku ogłoszone przez URE gwałtowne podwyżki cen nośników energii mocno podwyższyły prognozy inflacji na 2022 r. "Pomimo >tarczy antyinflacyjnej< oraz zakładanego przez nas od lutego obniżenia do zera stawki VAT na część żywności, wzrost cen w 2022 r. przyspieszy do 7,6 proc." - wynika z prognoz analityków opublikowanych w najnowszym "Makrokompasie".

Eksperci zaznaczyli, że kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą zależeć od perspektyw inflacji i wzrostu gospodarczego, "a te w I połowie roku będą sprzyjać zacieśnieniu".

W ocenie banku stopa referencyjna NBP "osiągnie 4 proc. jeszcze w połowie roku i nie wróci do poziomów sprzed pandemii".

Analitycy zwrócili uwagę, tzw. krzywa dochodowości wycenia obecnie scenariusz, w którym sprowadzenie inflacji do celu wymagać będzie utrzymania stóp powyżej 3 proc. na długie lata, a "najbliższe tygodnie nie zmienią tego". Z kolei złoty, jak wskazano, "ma techniczną i fundamentalną przestrzeń do aprecjacji jako element antyinflacyjnego instrumentarium".