ARiMR jeszcze 20 lutego zapewniała, że pracuje nad korektą planu finansowego w celu zwiększenia środków, co umożliwi wznowienie udzielania kredytów klęskowych.

Więcej: Nie ma kredytów suszowych, limit de minimis – minimalny

Tydzień później pytaliśmy w ARiMR, na jakim etapie jest ta "korekta planu finansowego" i kiedy będą kredyty? Odpowiedzi nie ma.

W tym stanie rzeczy trzeba przyjąć za aktualną wiadomość podaną 1 marca przez KRIR: „Nie będzie dodatkowego limitu na dopłaty do oprocentowania kredytów klęskowych”. Informację taką KRIR otrzymała od MRiRW. Jak podano, limit środków na preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji został wyczerpany, a  w bieżącym roku nie zostały zapisane w rezerwie celowej budżetu państwa dodatkowe środki na realizację pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W związku z tym, dodatkowy limit środków będzie mógł zostać przeznaczony na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji w przypadku wygospodarowania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oszczędności w ramach innych pozycji planu finansowego na 2019 r.