Ważnym elementem tegorocznych targów było seminarium, dotyczące kończącego się w tym roku unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 oraz dyskusje na temat nowej perspektywy finansowej 2014 - 2020.

- Udział w Agro Show, to nie tylko okazja do spotkań z partnerami, ale także do rozmów o polskim rolnictwie: trendach rynkowych, kierunkach rozwoju, i - co ważne z naszej perspektywy - metodach finansowania, pozwalających na wzrost konkurencyjności gospodarstw - powiedział Szymon Kamiński, prezes zarządu BZ WBK Leasing.

- Szacujemy, że w Polsce pozostało obecnie ponad pół miliona sprzętu rolniczego, który będzie w najbliższym czasie wymieniany, a ponieważ rolnicy coraz częściej rozumieją, że mogą go finansować niekoniecznie z bieżącej działalności, wpływając w ten sposób na wzrost swojej konkurencyjności, zwiększać się będzie finansowanie zewnętrzne w postaci pożyczki czy też leasingu. Oczywiście nowy PROW wpłynie na dynamikę inwestycji, ale rolnictwo w Polsce będzie rozwijać się biznesowo niezależnie od dofinansowań unijnych - uważa Kamiński.

O rosnącym zainteresowaniu pożyczką i leasingiem ma świadczyć coraz większa dynamika udziału tych produktów. BZ WBK Leasing tylko w pierwszym półroczu 2013 roku spółka udzieliła finansowania w formie pożyczek rolniczych na kwotę 211,72 mln zł, co stanowi 12 proc. wzrost w stosunku do zeszłego roku. Spółka może pochwalić się 16-proc. udziałem w segmencie agro.

Rolnicy są jedną z kluczowych grup klientów, do których kierowana jest oferta firm leasingowych. Co roku rośnie liczba transakcji na zakup urządzeń i maszyn rolniczych. Tylko w pierwszej połowie 2013 roku portfel umów w tym segmencie wzrósł o 6 proc. w stosunku do ubiegłego roku i wyniósł 1 512,80 mln zł.