PRZEGLĄD PRASY: Minister rolnictwa wyraził zgodę na uruchomienie preferencyjnych linii kredytowych dla rolników, którzy ponieśli straty na skutek wiosennych przymrozków - mówi Domicela Duszka z Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Niebawem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powiadomi, z jakimi bankami zawarła porozumienie w sprawie udzielania kredytów. Sądzę, że za około dwa tygodnie gospodarze będą mogli załatwiać formalności w bankach, ale wnioski kredytowe w urzędach gmin mogą składać już dziś - dodaje Domicela Duszka.

Powołane przez wojewodę komisje oszacowały straty w 4194 gospodarstwach. Najprawdopodobniej nie wszyscy uprawnieni zdecydują się na zaciągnięcie kolejnego kredytu.
Zadłużyć się jest bardzo łatwo, ale trzeba myśleć o tym, że nie wiadomo jakie będą plony w przyszłym roku -uważa Jan Sikora, sadownik z Morzewca (gm. Koronowo). Na skutek wiosennych przymrozków poniósł ogromne straty. Zamiast czterech ton czereśni zebrałem w tym roku zaledwie 85 kilogramów tych owoców, śliwek powinno być kilkanaście ton, a zerwałem 27 kilogramów!. Obawiam się, że w następnym sezonie, po tegorocznym odpoczynku, drzewa wydadzą bardzo dużo owoców i będzie problem z nadprodukcją - dodaje

Z tego powodu gospodarz z Morzewca nie zamierza brać kolejnego kredytu, nawet na preferencyjnych zasadach. Ale skorzystam z możliwości prolongaty, bo wciąż mam kredyt zaciągnięty po suszy - dodaje sadownik.

Natomiast Ewa Maciejczak, rolniczka z gm. Bądkowo uważa, że banki powinny zmienić system spłacania kredytów klęskowych. Teraz rolnicy muszą je spłacić jednorazowo. Lepiej byłoby, gdyby splata rozłożona została na raty kwartalne lub półroczne -proponuje.

W związku z tym, że tegoroczne wnioski są bardziej szczegółowe, rolnik będzie musiał złożyć też oświadczenie dotyczące zgody na przetwarzanie jego danych osobowych. Wnioski należy składać w urzędach gmin.

Źródło: Gazeta Pomorska - Toruń