PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Tylko 15 zł przez 14 dni dla rolników zarażonych koronawirusem. To zbyt mało

Tylko 15 zł przez 14 dni dla rolników zarażonych koronawirusem. To zbyt mało
Tylko 15 zł przez 14 dni dla rolników zarażonych koronawirusem. To zbyt małe i zbyt krótkie wsparcie, Foto. Shutterstock

Autor:

Dodano:

Tagi:

MRiRW opublikowało 18 marca br. projekt rozporządzenia, dotyczący przyznania rolnikom odszkodowania z tytułu zasiłku chorobowego. Wynika z niego, że każdy rolnik zarażony koronawirusem otrzyma zasiłek w wysokości nie przekraczającej 15 zł za każdy przechorowany dzień i to na skrócony okres 14 dni. To zbyt małe wsparcie dla rolników.Wczoraj, czyli 18 marca br., opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego z powodu epidemii koronawirusa. Konsultacje społeczne mają potrwać ekspresowo do 19 marca br. Skutki finansowe tego projektu Rozporządzenia zostały oszacowane na 153 720 000 zł i zabezpieczone w planie finansowym Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników na 2020 r. Projekt rozporządzenia nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej.

Jak czytamy w projekcie Rozporządzenia:

„§ 2a. W okresie wskazanym w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) zasiłek chorobowy w kwocie 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie nie dłużej niż 14 dni, przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli ta niezdolność jest spowodowana zakażeniem lub chorobą układu oddechowego oznaczonymi w zaświadczeniu lekarskim, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych, jako ICD-10 grupa J”.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, możemy znaleźć informację, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce skrócić okres uprawniającego do wypłaty zasiłku chorobowego z 30 do 14 dni czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, pod warunkiem, że niezdolność ta jest spowodowana zakażeniem lub chorobą układu oddechowego oznaczonymi w zaświadczeniu lekarskim, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych, jako ICD-10 grupa J. Jednocześnie ustala wysokość zasiłku chorobowego w kwocie 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy spowodowanej ww. okolicznościami.

Jak czytamy dalej w uzasadnieniu ma to ułatwić ubezpieczonym w KRUS sprawniejsze uzyskanie zasiłku chorobowego z powodu zakażenia koronawirusem oraz izolację osób chorych, a tym samym spowolni rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Czy rzeczywiście tak będzie?

A gdzie tarcza antrykryzysowa dla rolników?

Rząd wprowadził tarcze antykryzysową dla przedsiębiorców wprowadzając wiele rozwiązań mających wspomóc cześć firm działającej na rynku. Jednak nie ma żadnych kompleksowych rozwiązań z myślą o rolnikach, którzy prowadzą działalność rolniczą a także pozarolniczą. A przecież oni też są narażeni na negatywne nie tylko finansowe, ale też i zdrowotne aspekty związane z epidemią koronawirusa.

Generalnie, rolnicy ubezpieczeni w KRUS, a którzy będą się kwalifikowali do otrzymywania zasiłku chorobowego otrzymują tylko 10 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni. Zasiłek ten standardowo wypłacany jest ubezpieczonemu rolnikowi przez KRUS po upływie 30-dniowego okresu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku pracowników ubezpieczonych w ZUS  wysokość zasiłku jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia i  wynosi 80 proc. wynagrodzenia albo przychodu. 

W przypadku rolników zarażonych koronawirusem wsparcie te wzrośnie tylko o 5 zł i zostanie wypłacone tylko przez 14 dni.  Jest to zbyt male wsparcie dla rolników aby mogli oni utrzymać swoje gospodarstwo rolne. 

Kwota zasiłku chorobowego z KRUS dla rolnika powinna wynosić przynajmniej 50 zł i być udzielana od pierwszego dna choroby, gdyż nikt nie zastąpi go w pracach na roli. 

Ponadto rolnicy także są zadłużeni i mają kredyty do spłacania oraz inne zobowiązania finansowe. Dlatego też, tak jak w przypadku przedsiębiorców powinni oni mieć możliwość odroczenia opłat kredytowych i leasingowych na okres od 3 do 6 miesięcy i więcej. Powinno się dać możliwość rolnikom określenia na jak długo mają być wstrzymane raty kredytowe, gdyż to oni prowadzą gospodarstwa rolne i wiedzą jaki jest ich stan finansowy.

Rząd powinien także odciążyć rolników narażonych także na negatywne skutku spowodowane epidemią koronawirusa i opłacać składki ZUS należne dla pracowników zatrudnionych w gospodarstwach rolnych na okres od 3 do 6 miesięcy.  Także rolnicy wobec, których rozpoczęło się prowadzenie egzekucji  komorniczych powinni uzyskać wsparcie od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Warto zwrócić uwagę, że termin udzielanej pomocy dla rolników zarażonych koronawirusem jest zbyt krótki.

Zbyt krótkie wsparcie

Zgodnie z danymi podanymi przez GUS średnia wieku osób pracujących w gospodarstwie wynosi 56 lat.  Połowa osób pracujących w swoich gospodarstwach jest w wieku nie starszym niż 51 lat. Co dziewiąty rolnik przekroczył wie 65 lat. Przeciętna kobieta pracująca w rolnictwie jest o rok starsza od mężczyzn, czyli ma 57 lat. 

Jak czytamy z różnych źródeł naukowych (Journal of the American Medical Association) średni wiek pacjentów z chorobą koronowirusa, u których rozwinął się zespół ostrej niewydolności oddechowej, czyli chodzi o poważną duszność wymagającą użycia respiratora czyli hospitalizacji, oszacowano na 61 lat. Szczególnie mężczyźni są bardziej podatni na zarażenie koronawirusem.

Jak widać rolnicy ze względu na swój wiek są w grupie ryzyka narażonej na powikłania wynikłe z  zarażenia koronawirusa oraz hospitalizację, która na pewno potrwa dłużej niż 14 dni.

To nie przypadek, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi określiło 14 dni na udzielenie wsparcia finansowego rolnikom, gdyż po 14 dniach większość objawów związanych z dusznością i kaszlem znika u osób zarażonych. Pamiętajmy, że jest to jednak optymistyczny wariant dotyczący młodszych osób bez chorób współistniejących czyli cukrzycy, nadciśnienia itd. Nie u wszystkich rolników choroba będzie przebiegała w sposób modelowo optymistyczny. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (62)

 • Anita 2020-03-22 16:28:01
  A co z osobami prowadzącymi działalnosc gospidarczą
 • Jarek 2020-03-21 03:59:45
  Widzę, że siedzienie w domu zrobiło ruch w kometarzach.... Na żal mi tych króli, którzy piszą to jak mało rolnik pracuje. I ile to oni placa na zus... Skoro u nas tak "dobrze" to prosze bardzo... Ziemi do kupienia i wydzierzawienia jest dużo w tym kraju. Ale jak Ci trafi przepraszać w roku ponad 3000 godzin to juz zmienisz zdanie. Myślicie tempaki czemu młodzi ludzie "uciekaja" do miasta pracować? Nie dosc, ze praca w gospodarstwie jest ciężka to jeszcze wymaga wiedzy chemicznej, botanicznej, geologicznej, zoologicznej, meteo i w dodatku troche by wypadalo jeszcze ekonomie i prawo ogarnac. Rolnik pracujac sam na swoim gospodarstwie utrzymuje jeszcze 10 osób branż pobliskich, bo wojsko i rolnictwo utrzymuje 80% przemysłu. A w ramach rekompesaty za poniesione straty z tytułu choroby 10 zlotych... Przeciez nawet na prad do domu nie starczy, a świeczki tez tanie nie są. Kpina! Choć nie tak duza jak glupota co poniektórych do wypowiadających sie w temacie.
 • Bbb 2020-03-20 16:31:50
  Wstydziłbym się proponować takie pieniądze. Poniżej jakiejkolwiek godności. Niech sobie wsadza te 15zl w buty.. Albo...
 • mac 2020-03-20 13:58:51
  Dzisiaj w agropierdołach nasz najlepszy minister my podniesliśmy chorobowe o 50% pierwszy raz od 11 lat. To poparła rada rolników KRUS widocznie rolnicy są zadowoleni z takiej wysokiej stawki. KRUS należy szybko zreformować bo inaczej żle się to skonczy dla rolników.Minimalna powierzchnia gruntu 5 ha brak możliwości ubezpiecznia na dżierżawy w 90% fikcyjne.Żony rolników ubezpieczane tylko dobrowolnie tak jak przedsiębiorców.
  • Tom 2020-03-20 21:37:40
   Sam jestes fikcja głabie jeden...ziemia sama sie uprawia tak?a żreć chcesz ziemniaczki marcheweczke buraczki make na chleb . Prosze bardzo zapraszam do pracy na roli przez jeden dzien ci sie odechce. Ja kocham swoja ziemie i od dziecka pracuje z ijca na syna z dziada pradziada. Jest ciężko ale moja mentalnosc jest taka ze mam swoja ziemie dom ogrodek zwierzaki i zawsze na chleb bedzie.
   • mac 2020-03-22 19:43:22
    Jak nie rozumiesz o co mi chodzi z tą fikcjom to trudno myślałem ze każdy ma mózg w głowie a nie sieczkę.
 • za dużo 2020-03-20 11:34:27
  jak na składki płacone,ciagle sobie zyjecie na cudzy koszt
  • Bbb 2020-03-20 16:28:59
   Dlaczego usuwacie odpowiedzi na takie komentarze , zamiast dać takiemu prowokatorowi bana i usunąć komentarz...
   • Bbb 2020-03-20 16:36:40
    Jeszcze jedno usunięcie i usuwam wasza stronę z wyświetlanych.
   • Ja 2020-03-20 18:22:57
    Bo to jest ktoś z redakcji a swoich się nie usuwa zresztą rolników na tym portalu można obrazać bo to nawet nie drugi sort ludzi.
  • Ola 2020-03-20 17:50:22
   (...) chodź się zamień
   • Za dużo 2020-03-20 18:02:29
    Chetnie ty pojdziesz za mnie na cały rok do pracy a nie poł roku i 130 na Krus
   • Maciek 2020-03-21 08:26:56
    Nie pół roku tylko cały rok na hodowli zwierząt się pracuje. Uświadom to sobie
  • Bogacz 2020-03-21 06:57:25
   miastowy parobku już do końca będziesz zerem :)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.84.132.40
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.