Szyby w kabinach maszyn rolniczych to elementy, które dość często ulegają "awarii". Niestety, duże elementy nowoczesnych maszyn potrafią słono kosztować, a pękniętej czy zbitej szyby nie da się naprawić. Można próbować ją "ratować" jedynie w przypadku drobnych ubytków czy ukruszeń.

Działania przed zdarzeniem – ubezpieczenie

Aby zabezpieczyć się przede dużymi kosztami ewentualnej wymiany szyb, można wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Opcji jest kilka. Jedną z nich jest wykupienie polisy AC, która zazwyczaj zawiera takowe ubezpieczenie. Warto jednak sprawdzić umowę, gdyż czasem ubezpieczenie szyb trzeba dodatkowo zadeklarować. Wiąże się to z dopłatą kilkudziesięciu złotych do kilkusetzłotowej polisy.

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, mamy do czynienia z różnymi limitami kosztów naprawy takiej szkody, po przekroczeniu których, wymagana jest wizyta rzeczoznawcy (zwykle między 1-2 tys zł). Przy niższych kwotach wystarczy przedstawić fakturę z naprawy.

Takie rozwiązanie jest wygodne i ogranicza ilość "papierologii", ma jednak mały haczyk. Stłuczona i zgłoszona szyba, może stać się powodem do naliczenia wyższej składki w przyszłym roku. To dobra opcja dla rolników posiadających maszyny znacznej wartości.

Innym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia samych szyb. Wówczas, ewentualne zdarzenia nie mają wpływu na stawki pozostałych składek. Obecnie niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma w swojej ofercie dodatkowe polisy kosztujące od kilkudziesięciu (około 50 zł na sumę łączną 1000 zł), do kilkuset złotych. Ubezpieczyć można szyby, ogumienie czy budynki gospodarcze od szkód powstałych w wyniku najazdu maszyną.

W przypadku PZU, aby skorzystać z ochrony „Auto Szyba” trzeba posiadać wykupioną polisę OC lub AC. W HDI szyby z 10 proc. wkładem własnym ubezpieczymy za 69 zł na rok, otrzymując gwarancję na 4 tys. zł za jedno zdarzenie. Podobnie zapłacimy w Warcie, z tym że tutaj nie wymagany jest wkład własny, w przypadku płatności w ratach stawka rośnie do 76-82 zł.

Wiele towarzystw oferuje dodatkowe zniżki, jeżeli mamy wykupioną inną usługę w danej firmie np. plonów, budynków czy samochodu. Warto więc potargować się z agentem, łącząc ze sobą polisy. Zwłaszcza, że skończyły się czasy walki o klienta wyłącznie za pomocą cen, więc należy spodziewać się elastycznych ofert.