Gdy rolnik miał jechać po maszynę za granicę, do Niemiec czy Wielkiej Brytanii, najpierw musiał wybrać się do kantoru. A że nie na każdej wsi, jak wiadomo, jest kantor, to zakupy walut obcych mogły wymagać przejechania kilkudziesięciu kilometrów, poświęcenia kilku godzin czasu, nierzadko ze sporą ilością gotówki w kieszeni.

Jest nowe rozwiązanie. Wymiana walut w internecie, zamiast w tradycyjnym kantorze, pozwoli oszczędzić nie tylko pieniądze na sporym spreadzie. Oprócz oczywistych zalet, jak wyższe ceny skupu i niższe ceny sprzedaży walut obcych, mają one jeszcze jedną zaletę, ważną dla pracujących na gospodarstwach rolników. Nie trzeba po nie jechać w godzinach ich otwarcia, waluty wymienimy o 6 rano czy o 23 wieczorem, siedząc spokojnie przed komputerem, a nawet za pomocą smartphone’a.

Wszystko dzięki kantorom internetowym, które umożliwiły bezpieczne kupowanie walut w sieci. Waluty możemy wymienić w sieci w dwóch rodzajach miejsc. Pierwsze powstały prywatne kantory, do których należą np. walutomat czy cinkciarz. Drugi rodzaj to kantory prowadzone przez banki, jak choćby Alior Bank czy Raiffeisen Bank, a także niektóre banki spółdzielcze.

Jak kupić euro w kantorze internetowym? Wystarczy założyć sobie konto na jednym z portali, przelać tam pieniądze z konta w swoim banku, wymienić. Wymienione pieniądze przelewamy z powrotem do swojego banku, na specjalne konto walutowe. Banki oferują dodatkowe konto w euro czy dolarach zwykle bez dalszych opłat, płaci się za to za kartę do tego konta. Zależnie od banku, to wydatek od 30 do 60 zł rocznie.

Kantory w internecie zyskały natychmiast tak wielką popularność, że w ślad za „prywaciarzami” szybko poszły banki. Z takim powodzeniem, że aktualnie to właśnie banki, a nie jak poprzednio indywidualne kantory, oferują najatrakcyjniejsze kursy wymiany walut w internecie. Ich obsługa jest podobna, jedna z różnic polega na tym, że mają one gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ile można na tym oszczędzić?

Weźmy przykład. Pan Ryszard z gospodarstwa na Pomorzu wybiera się do Niemiec, gdzie chce kupić ciągnik John Deere 6810, rocznik 1999. Na jednym z niemieckich portali ogłoszeniowych znaleźliśmy taką maszynę za 21 823 euro. Ponieważ sama podróż też kosztuje, jak również załatwianie formalności na miejscu, sprawdzimy, ile będzie kosztowało kupno 23 tys. euro.

John Deere niemieckie ogłoszenie.jpg
John Deere niemieckie ogłoszenie.jpg

I teraz porównamy kursy walut z kantorów stacjonarnych oraz ceny oferowane w internecie. Według wtorkowych notowań kantorowych PAP, w Gdańsku kantory sprzedawały euro średnio po 4,37 zł, w Łodzi po 4,38 zł, w Krakowie i Zgorzelcu – po 4,33 zł.

23 tys. euro kupowane po gdańskim kursie 4,37 zł daje 100 510 zł. W kantorze internetowym pod adresem walutomat euro kosztowało we wtorek 4,3277 zł, co w przeliczeniu dało 99 736,17 zł. Więcej niż wynika z kursu, ponieważ dodatkowo – Walutomat zarabia na prowizji o wartości 0,2 proc. Kantor Raiffeisen Banku oferował we wtorek kurs po 4,3365, za 23 tys. euro zapłaciliśmy więc – 99 714 zł.
Kolejny z kantorem internetowym to Alior Bank, który sprzedawał we wtorek euro za 4,3345 a kupował za 4,3082 zł. Za naszą testową sumę 23 tys. euro zapłacilibyśmy więc 99 693,5 zł. Kantory prowadzą też inne banki.
 
Warto zwrócić uwagę na promocje, Raiffeisen na przykład oferuje przez trzy miesiące możliwość kupowania i sprzedawania walut bez spreadu, po uśrednionym kursie, który we wtorek wynosił 4,3213. Przy takim kursie za 23 tysiące euro zapłacimy najmniej, bo 99 390 zł. Tutaj oszczędzamy ponad 1120 zł, w porównaniu do kursu z kantoru w Gdańsku.

Kantory banków mają ciekawą zaletę. Nie musimy w swoim własnym banku mieć konta walutowego, żeby wymienić pieniądze. Trzeba założyć konto w kantorze internetowym banku, przelewamy na nie środki, złotówki – wymieniamy np. na euro – i możemy je wybrać za darmo w dowolnej placówce banku 30 min później. Ewentualnie w bankomacie Euronet, za równowartość 2,5 euro.
 
Kursy są porównywalne, a co z bezpieczeństwem? Skąd mamy wiedzieć, że nie wyślemy pieniędzy w nieznane, skąd już nigdy nie wrócą? Tu oczywiście nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. W internecie jest wiele pomocnych i bezpiecznych stron, ale nie brakuje też miejsc, które tylko czekają na ludzi, którzy "czegoś nie doczytali?. A więc, jak wybrać bezpieczny kantor? Kantory pozabankowe też mogą być bezpieczne, ale warto, by miały na przykład licencję Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług finansowych. To oznacza, że przeszły zewnętrzną kontrolę i że nie jest to firma - krzak. Szanujący się kantor ma informacje nt. swojego bezpieczeństwa wypisane na stronie, a transakcje mogą być potwierdzane smsami. I tak - kantory bankowe są pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, a środki na ich kontach objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Z kolej Walutomat nie należy do banku a do prywatnej firmy Currency One SA, natomiast dostał licencję Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług płatniczych. 

Oficjalne zapewnienia to jedno, ale wysłać gdzieś własne pieniądze - to zupełnie inna sprawa. Dlatego, gdy uczymy się obsługi serwisów internetowych, wyślijmy najpierw 10 zł, przećwiczmy operacje na małych sumach. Dzięki temu poznamy mechanizmy kantorów internetowych przy nieporówywalnie mniejszej dawce stresu.

Jak szybko dostaniemy się do gotówki, jeśli wymieniamy pieniądze w internecie?

Dostęp do wymienionych pieniędzy w internecie może być płatny lub bezpłatny. Gdy wymienimy pieniądze w kantorze bankowym, wypłacimy pieniądze za darmo w placówkach banku, a jeśli chodzi o prywatne kantory internetowe – przelewamy je najpierw na konto walutowe w swoim banku – i wypłacamy. To może jednak kosztować, np. jeśli z walutomatu przelejemy pieniądze na konto walutowe w mBanku, wtedy za wypłatę w kasie zapłacimy ok 10 zł.

Karta walutowa – pozwala wypłacać pieniądze w kraju i za granicą, często bez dodatkowych opłat za wypłatę (ale zapłacimy za samą kartę, 30 do 60 zł rocznie). Alior bank oferuje kartę płatniczą w walucie obcej już do konta w samym kantorze internetowym (nie trzeba zakładać konta w banku), Raiffeisen jeszcze nie. Tą kartą wypłacimy za darmo z bankomatu za granicą, raz w miesiącu, następne wypłaty będą kosztować ok 9 zł.

Za każdym razem, gdy zakładamy konto, szczególną uwagę trzeba poświęcić dodatkowym opłatom czy prowizjom. Jeśli potrzebujemy euro, bo jedziemy po maszynę rolniczą do Niemiec czy Francji, głównym pytaniem będzie – ile zapłacimy za przelew do kraju czy za granicę, ile zapłacimy za wypłatę kartą z bankomatu za granicą, wreszcie – ile zapłacimy za samą kartę walutową. Nawet jeśli wypłata jest darmowa, ale za kartę zapłacimy rocznie 60 zł, to już jest zauważalny koszt, którego można uniknąć korzystając z oferty innego banku. Wreszcie, jeśli wrócimy z wyjazdu i na pewno nie będziemy potrzebowali konta walutowego przez dłuższy czas, możemy je po prostu zamknąć, by nie generowało dodatkowych kosztów.