- Czy polewać maty bioasekuracyjne w taki mróz, jak jest teraz? – pyta czytelnik. -  Przecież i tak zimą nikt nie jeździ przez bramę ciągnikiem. Nasz powiatowy zarządził, żeby polewać glikolem maty, to nie zamarzną. Czy nie powoduje to reakcji z virkonem i czy to nie wpływa na jego działanie?

Przekazaliśmy te wątpliwości do Głównego Lekarza Weterynarii – ale ten wątpliwości nie ma: maty spełniają swoją rolę także zimą. Ciągniki jeżdżą przez bramę i zimą, są np. wykorzystywane do prac w lesie. „Wydaje się mało prawdopodobne, aby tego rodzaju pojazdy rolnicze nie były wykorzystywane przez cały rok” – podano.

Poza tym maty dezynfekują też inne sprzęty i pojazdy wjeżdżające na teren gospodarstwa. „Mając na uwadze powyższe, stosowanie mat dezynfekcyjnych nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przy wjazdach na teren gospodarstw ma istotne znaczenie w zachowaniu bioasekuracji w gospodarstwach, niezależnie od pory roku.”

Nie odniesiono się w ogóle do kwestii ochrony mat przed zamarzaniem, polewania ich glikolem, ewentualnych reakcji między glikolem i środkiem dezynfekcyjnym.