PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Młody może urządzać gospodarstwo od roku i mieć 3 lata stażu

Młody może urządzać gospodarstwo od roku i mieć 3 lata stażu Wymogi teoretycznie do spełnienia - a w praktyce? fot. Fotolia

Do 16 września młodzi rolnicy złożyli w ARiMR 3171 wniosków w zakończonym tego dnia naborze w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników”. Ponieważ rolnicy mogli składać wnioski o pomoc za pośrednictwem poczty, może być ich więcej. Ale dużo więcej – zapewne nie będzie.



Skąd ta niechęć do występowania o 100 tys. zł premii?

Na przeszkodzie w ubieganiu się o premię z PROW młodym rolnikom stanął w ostatnio zakończonym naborze nie tylko wymóg, aby do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadzili gospodarstwa jako kierujący. Jak się okazuje, niemałe zamieszanie wywołują też wymagania związane z wykształceniem. 

- Młody rolnik wnioskujący o premię z PROW musi rozpocząć urządzanie gospodarstwa rolnego przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia tego wniosku – mówi nam czytelnik. – Jednocześnie wymaga się od niego posiadania kwalifikacji zawodowych, a dla zawodów innych niż rolnicze wśród dodatkowych wymogów wymienia się, jako niezbędne uzupełnienie kwalifikacji, posiadanie 3-letniego stażu pracy w rolnictwie. Czy to normalne? Skąd ktoś, kto nie ma jeszcze gospodarstwa od trzech lat, a zaledwie od roku, może mieć jednocześnie trzyletni staż pracy?

W § 5. 1. rozporządzenia ministra rolnictwa i ro zwoju wsi  z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 podano, że warunek dotyczący kwalifikacji zawodowych uważa się za spełniony, jeżeli osoba fizyczna posiada wykształcenie rolnicze.

Natomiast osoba legitymująca się dyplomem innym niż rolniczy – wszystko jedno z jakiego poziomu nauczania – może mieć uznane swoje wykształcenie za spełniające wymóg posiadania niezbędnych kwalifikacji zawodowych tylko wtedy, gdy jednocześnie ma określony, 3- lub 4- letni, staż pracy w rolnictwie.

Za staż pracy w rolnictwie – zgodnie z tym samym rozporządzeniem - uznaje się okres, liczony do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, w którym wnioskodawca:

1)      podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik lub domownik lub ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);

2)      był zatrudniony w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę, na stanowisku związanym z prowadzeniem produkcji rolnej. 

To rzeczywiście wyjątkowa sytuacja, aby ktoś mógł spełnić taki warunek wykazania się trzyletnim lub czteroletnim stażem i nie naruszyć zarazem wymogu urządzania gospodarstwa nie dłużej niż od roku. Tym samym ogranicza to krąg ewentualnych beneficjentów tego działania.

To nie wszystko. Jest jeszcze kwestia różnego traktowania tego samego stażu.

Pomoc może być przyznana osobie nieposiadającej kwalifikacji zawodowych, o których mowa w ust. 1, jeżeli osoba ta zobowiąże się do ich uzupełnienia, z wyłączeniem stażu pracy, w okresie 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy – zastrzeżono w rozporządzeniu.

Czyli do uznania kwalifikacji ten sam okres stażu pracy w rolnictwie raz wystarcza, innym razem już nie. Tak, jakby 3 lata przepracowane w rolnictwie przed złożeniem wniosku o premię dla młodego rolnika miały inną wagę i znaczenie, niż trzy lata przepracowane już po złożeniu tego wniosku.

I tak np. otrzymujący premię jako młody rolnik magister farmacji przez 3 lata od otrzymania premii prowadzący gospodarstwo będzie musiał w trakcie tego prowadzenia uzupełnić wykształcenie rolnicze, natomiast ten sam magister farmacji, mający 3-letni staż pracy potwierdzony w postaci ubezpieczenia jako domownik – już nie. Ten sam magister farmacji z trzyletnim stażem potwierdzonym ubezpieczeniem jest już wykwalifikowanym rolnikiem, a jego kolega rozpoczynający prowadzenie gospodarstwa jeszcze po trzech latach jego prowadzenia takim rolnikiem się nie stanie.

Dlaczego staż pracy po złożeniu wniosku o pomoc z PROW tak traci na znaczeniu? Dlaczego rolnik ma wykazywać trzyletni staż pracy i jednocześnie nie wolno mu rozpocząć urządzania gospodarstwa rolnego wcześniej niż w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy?  Czy to  nie jest sprzeczne ze sobą i do czego mają prowadzić tak określone wymagania? Pytania te skierowaliśmy już do MRiRW.

 

 



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

  • myślący 2015-09-22 22:01:30
    Do autora tekstu:
    Wymóg stażu pracy lub wykształcenia to w tym programie chyba najlepszy i najmniej punkt. Gdyby staż liczył się już po złożeniu wniosku to każdy kto złożył by wniosek taki punkt by spełnił, a więc nie miałby on sensu. Chodzi o to by ziemię przekazywać ludzi mającym o tym pojęcie a nie "farmaceutom". Chciałby Pan redaktor iść do apteki gdzie pracuje młody rolnik i właśnie zdobywa swój 3 - letni staż?
  • Precz z debilami w rządzię ! 2015-09-21 16:47:25
    Te rozporządzenia w imieniu J.E. Pana Ministra, tworzą gamonie i idioci !
    Natomiast Jego Ekstelencja podpisuje wszystko co się J.E. mu zapoda !
  • fil 2015-09-19 13:27:26
    od agencji po ministerstwo rolnictwa i rzad są po.........i
  • farmerss 2015-09-19 10:43:50
    Dwa dni przed końcem naboru pozwolili Młodym którzy się nie dostali z poprzedniego rozdania złożyć dokumenty na nowe. Nic by w tym złego nie było jakby: przyszły młody rolnik nie musiał rozpoczynać działalności nie później niż 12 miesięcy a przecież nabór był w maju ubiegłego roku i umowy są nie ważne... kto nowe podpisze? W Agencji każą też wycofywać wniosek o dopłaty bezpośrednie... czy to normalne ? Kto tu jest głupi ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.234.247.75
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.