Kilka dni temu radca prawny dr Tadeusz Białek – dyrektor Zespołu Prawno-Legislacyjnego w Związku Banków Polskich podał, że „Większość banków wstrzymała udzielanie rolnikom kredytów”. Powodem tej desperackiej decyzji banków miała być niemożność zabezpieczania kredytów. Zdaniem przedstawiciela ZBP, znowelizowane rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne, które nie podlegają egzekucji, uniemożliwia skuteczne zabezpieczenie kredytów udzielanych rolnikom.

Więcej: ZBP: Większość banków wstrzymała udzielanie rolnikom kredytów

Informacji tej nie potwierdza Ministerstwo Rolnictwa:
„Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do MRiRW nie wpływają sygnały od producentów rolnych o problemach z uzyskaniem kredytów bankowych” – poinformowało ministerstwo.

Pytaliśmy w ministerstwie: "czy MRiRW ma informacje o wstrzymaniu przez banki udzielania rolnikom  kredytów? Co dzieje się z kredytami klęskowymi?" Odpowiedź udzielona przez ministerstwo nie wyczerpuje więc poruszonego tematu.

Dzisiaj o godz. 12:00 w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie przedstawiona informacja ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz ministra sprawiedliwości na temat rozporządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji.

Więcej o tym rozporządzeniu: Egzekucja komornicza u rolnika będzie mniej bolesna