PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Na co podatnik może wykorzystać środki uwolnione z konta technicznego VAT?

Na co podatnik może wykorzystać środki uwolnione z konta technicznego VAT? Środki "uwolnione" podatnikowi na powiązany z rachunkiem VAT rachunek rozliczeniowy (podstawowy), są do jego dyspozycji, fot. Shuttestock

Od 1 listopada 2019 r. obowiązuje w prawie podatkowym model podzielonej płatności, czyli split payment, który wprowadza konto techniczne VAT w rozliczeniach. Rolnik działający na zasadach czynnego VAT-u, jak i przedsiębiorca mogą wnioskować o uwolnienie środków zgromadzonych na rachunku technicznym VAT. Na co mogą je przeznaczyć?



Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i sług z 11 marca 2004 r., zarówno rolnik (czynny VAT), jak i przedsiębiorca mogą wnioskować do naczelnika urzędu skarbowego, w którym się rozliczają, o uwolnienie środków skumulowanych na rachunku technicznym VAT.  

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów:

"W celu "uwolnienia" środków zgromadzonych na rachunku VAT podatnik składa wniosek o przekazanie zgromadzonych na tym rachunku środków do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Kwestie te zostały uregulowane art. 108b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług."

Dysponowanie środkami z konta VAT

Jak długo trzeba czekać na zwrot środków, na jaką kwotę możesz wnioskować i czy można swobodnie dysponować tymi środkami?

Na te pytania także odpowiedziało nam Ministerstwo Finansów:

"Naczelnik urzędu skarbowego wydaje postanowienie w terminie 60 dni od dnia otrzymania wniosku. W postanowieniu naczelnik urzędu skarbowego określa wysokość środków, jaka ma zostać przekazana. Środki, które zostają "uwolnione" podatnikowi na powiązany z rachunkiem VAT rachunek rozliczeniowy (podstawowy), są wówczas do jego dyspozycji i może nimi dowolnie dysponować."

Co to w praktyce oznacza? Możemy swobodnie dysponować  środkami "uwolnionymi" (na podstawie decyzji naczelnika) z konta technicznego VAT, czyli opłacić ratę kredytu za zakupioną maszynę, opłacić pensje pracowników, ale też i zapłacić za zaległe faktury za towar czy inne usługi.

Jeżeli zaś chodzi o wnioskowaną kwotę to też jest ona dowolna. Czyli, jeżeli masz do zapłacenia w przeciągu 4 miesięcy 4 raty np. za zakup ciągnika możesz wnioskować o tak wysoką kwotę, pod warunkiem, że nie przekracza ona wartości środków zgromadzonych na technicznym koncie VAT.

Dzięki temu unikniesz konieczności oczekiwania i składania w określonym terminie (np. co miesiąc) wniosku do naczelnika o zwrot środków zgromadzonych na koncie technicznym VAT, aby zdążyć opłacić zaległości i raty. 

Pamiętaj, że decyzja naczelnika może być inna niż twoje oczekiwania, gdyż może zarządzić kontrolę finansową dotyczącą twojej działalności. Może on np. pomniejszyć wartość kwoty o którą wnioskujesz lub wydać decyzję odmowną. Wtedy możesz jeszcze raz złożyć wniosek odwołujący się od decyzji naczelnika.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

  • Niech żyje wolność 2020-01-28 21:13:16
    Niech żyje wolność, wolność i … . Chciałoby się rzec... .
  • Real 2020-01-27 08:37:58
    Po prostu nie można na nich głosować i koniec.
  • firmowy 2020-01-26 21:47:54
    A w praktyce... chcesz zwrot VAT = kontrola US. chcesz uwolnić środki z subkonta= kontrola US... rozliczasz się kwartalnie więc kasa leży tam dwa miesiące a Ty nie masz na wypłaty... twój problem. ten kto wymyślił ten split payment nigdy nawet budki z hotdogami nie prowadził a pojęcie płynności finansowej kojarzy ze słownika wyrazów obcych...
  • Robert 2020-01-26 17:50:50
    Co z tego że nigdy nie zalegasz z podatkami co z tego że to są twoje pieniądze MY decydujemy kiedy je dostaniesz i czy w ogóle dostaniesz.
    • baca56 2020-01-27 00:10:46
      Co z tego, że to moje pieniądze, co z tego, że to moja ziemia, co z tego że to moje zwierzęta, co z tego że to mój dom, co z tego że to MOJA WOLNOŚĆ!
  • Z metra ciety 2020-01-25 10:33:49
    Jak będziesz w dobrej partii to decyzja będzie ok ale czy to juz kiedyś tak nie było
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.38.214
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.