PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Na jakich zasadach można wydzierżawić nabytą nieruchomość rolną?

Na jakich zasadach można wydzierżawić nabytą nieruchomość rolną? Komu i po jakim czasie możemy przekazać w dzierżawę zakupioną wcześniej nieruchomość rolną? Foto. Shutterstock

Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego "świeżo" zakupioną nieruchomość rolną możemy wydzierżawić tylko i wyłącznie na określonych zasadach. Komu i po jakim czasie możemy przekazać w dzierżawę zakupioną wcześniej nieruchomość rolną?



Zakupując nieruchomość rolną o powierzchni powyżej 1 ha zobowiązujemy się (zgodnie art. 2b ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego) jednocześnie do prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia tej nieruchomości.

Jak dokładniej określa art. 2b ust. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, w okresie 5 lat nie możemy zbyć ani oddać w posiadanie (np. w formie dzierżawy) tak nabytej nieruchomość innemu rolnikowi, który nie jest z nami spokrewniony.

Jednak ustawodawca ustanowił wyjątki w wyżej wymienionej ustawie, które pozwalają (w drodze wyjątku) wydzierżawić nieruchomość rolną nabytą w przeciągu 5 lat.

Kiedy możemy wydzierżawić nabytą nieruchomość rolną?

Zgodnie z artykułem  art 2a. ust.4 tejże ustawy jedynie Dyrektor Generalny KOWR na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej, może wyrazić zgodę administracyjną na oddanie jej w posiadanie innym osobom (niespokrewnionym) a prowadzącym działalność rolniczą, przed upływem okresu 5 lat od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym.

Ustawodawca określił  też wyjątki od powyższej reguły. Zgodnie z art. 2b ust. 4  ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wyżej wymienionych przepisów ust. 1 i 2 art. 2b nie stosuje się m.in. do przypadku, w którym nieruchomości rolna oddawana jest w posiadanie osobie, której została przyznana pomoc, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 lit a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zgodnie z art 3 ust. 1 pkt 6 lit a, zawartym w ustawie o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich, zakupioną nieruchomość rolną można natychmiast przekazać w dzierżawę młodym rolnikom, którym przyznano  pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Jeśli więc młody rolnik, któremu oddajemy w dzierżawę nieruchomość rolną, przyznano pomoc, o której mowa powyżej, wówczas wydzierżawienie przed upływem okresu 5 lat od jej nabycia nie będzie wymagało uzyskania zgody Dyrektora Generalnego..

Ponadto jeżeli oddajemy w dzierżawę nieruchomość rolną osobie bliskiej (rodzinie) to nie potrzebujemy zgody Dyrektora Generalnego KOWR. Także w przypadku, gdy dzierżawiona nieruchomość ma poniżej 1 ha i położona jest w granicach administracyjnych miasta nie wymagane jest posiadanie jej przez 5 lat (w celu oddania w dzierżawę).

W przeciwnym wypadku konieczne będzie wystąpienie do Dyrektora Generalnego KOWR, zgodnie z art. 2b ust. 3 ustawy, o wyrażenie zgody na wydzierżawienie takiej nieruchomości przed upływem okresu 5 lat od jej nabycia.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.107.209
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.