PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Na jakich zasadach rolnik może nabyć grunty rolne w innej gminie?

Na jakich zasadach rolnik może nabyć grunty rolne w innej gminie?
Na jakich zasadach rolnik może nabyć grunty rolne w innej gminie od innego rolnika? Foto. Shutterstock

Zgodnie z Ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, prawo pierwokupu do gruntów rolnych ma rolnik indywidualny dzierżawiący je, który powiększa swoje gospodarstwo rolne do maksymalnego areału 300 ha. Jednak sytuacja zmienia się, gdy ten sam rolnik chce zakupić grunty poza obszarem swojej gminy.



Jak mówi art. 2a. 1. Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, każdy rolnik może nabyć nieruchomość rolną bez względu na jej położenie. Może nawet ją nabyć poza miejscem swojego zamieszkania, np. w innym województwie. 

Oczywiście jak określa art. 2a. 2. powyższej Ustawy nieruchomości rolne wchodzące w skład gospodarstwa rodzinnego nabywcy nie może przekroczyć powierzchni 300 ha użytków rolnych.

To, że rolnik indywidualny ma prawo zakupu gruntów rolnych poza terenem jego gminy nie jest jednoznaczne z prawem do pierwokupu, czyli że ma prawo do pierwszeństwa nabycia takich nieruchomości rolnych.

Komu przysługuje prawo pierwokupu do gruntów rolnych z innej gminy?

Zgodnie z art.3. ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej (przez osobę inną niż Agencja Rolna)  to w pierwszej kolejności dzierżawcy tej nieruchomości przysługuje prawo pierwokupu. 

Jednak, aby dzierżawca nieruchomości rolnej (którą właściciel chce sprzedać) mógł w pierwszej kolejności wykupić muszą być spełnione następujące przesłanki:

  • umowa dzierżawy musiała zostać zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną, czyli data ta musi być poświadczona urzędowo (nie wystarczające jest aby zawarta była ustnie lub spisana pisemnie między właścicielem nieruchomości i dzierżawcą);
  • umowa dzierżawy powinna być wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od daty pewnej określającej dzień kiedy dokonano czynności prawnej (zawarcia umowy);
  • nabywana nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego
    dzierżawcy.

Jak dokładnie precyzuje art. 3 ust. 7 Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego:

Prawo pierwokupu, o którym mowa w ust. 4, nie przysługuje (KOWR-owi przyp. red.), jeżeli w wyniku nabycia nieruchomości rolnej następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego, jednak do powierzchni nie większej niż określona w art. 5 ust. 1 pkt 2, a nabywana nieruchomość rolna jest położona w gminie, w której ma miejsce zamieszkania nabywca, lub w gminie graniczącej z jego gminą.

Jak określa powyższe przepisy, aby rolnikowi indywidualny przysługiwało prawo pierwokupu gruntu rolnego muszą być spełnione 4 ważne przesłanki:

  • musi być dzierżawcą sprzedawanej nieruchomości rolnej przez co najmniej 3 lata, a umowa dzierżawy musi być poświadczona urzędowo;
  • dzięki nabyciu gruntów rolnych następuje powiększenie rolnego gospodarstwa rodzinnego (dzierżawcy);
  • nabywana nieruchomość jest położona w gminie, gdzie mieszka nabywca lub przynajmniej w gminie graniczącej z jego gminą;
  • nabycie gruntów nie może doprowadzić do przekroczenia 300 ha gospodarstw rolnego.

Jeżeli więc zakupywana nieruchomość rolna nie była przez niego dzierżawiona przez 3 lata i jest położona w sąsiadującej gminie i nie powiększa jego gospodarstwa rodzinnego, w takiej sytuacji rolnik nie ma prawa pierwokupu takich gruntów rolnych.

Kto wtedy ma prawo pierwokupu powyższej nieruchomości?

Zgodnie z art. 3. ust. 5 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, jeżeli nie ma dzierżawcy spełniającego powyższe wymagania prawo pierwokupu przysługuje w następnej kolejności poniższym podmiotom (jeżeli chcą nabyć tę nieruchomość:

  • jednostce samorządu terytorialnego,
  • Skarbowi Państwa, 
  • spółce, o której mowa w art. 2a ust. 3 pkt 1 lit. ca,
  • spółce kapitałowa lub grupa kapitałowa, o których mowa w art. 2a ust. 3 pkt 1 lit. cb,
  • osobie bliskiej zbywcy,
  • Spółka Celowa, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym,
  • spółdzielnia produkcji rolnej, o której mowa w art. 2a ust. 3 pkt 1 lit. h,
  • członek spółdzielni produkcji rolnej, o którym mowa w art. 2a ust. 3 pkt 1 lit. i.

Jak określa art. 3 ust. 4. Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w przypadku braku powyższych uprawnionych do pierwokupu sprzedawanej nieruchomości rolnej, (określonych w art. 3.ust. 1 oraz art. 3 ust. 5 powyższej ustawy) to Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa  (KOWR) przysługuje prawo pierwokupu. Dzierżawcy lub współwłaścicielowi (sobom

"W przypadku braku uprawnionego do pierwokupu, o którym mowa
w ust. 1, albo niewykonania przez niego tego prawa, prawo pierwokupu
przysługuje z mocy ustawy Krajowemu Ośrodkowi działającemu na rzecz Skarbu Państwa."

W takiej sytuacji notariusz sporządza warunkową umowę sprzedaży i  przesyła ją do KOWR.

Jeżeli pracownicy KOWR nie złożą w terminie 1 miesiąca oświadczenia o skorzystaniu z pierwokupu przez KOWR oznacza to możliwość zawarcia umowy notarialnej przenoszącej własność.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

  • Łaska pańska 2021-06-13 11:32:03
    Kto zarabia na tych ograniczeniach ? Bo przecież nie jest możliwe aby te ograniczenia wynikały z czystej głupoty.
  • brzoza 2021-06-12 14:03:31
    UKUR nie dotyczy osoby, ust. 13.która zbyła nieruchomość rolną na cele związane z budową morskiej farmy wiatrowej. bo najczęściej rolnik ma ziemię na morzu A osoba bliska której przekazano gospodarstwo Art. 2b ust4. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do nieruchomości rolnej: 1) zbywanej lub oddawanej w posiadanie: a) osobie bliskiej, .ust 1. Nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić przez okres co najmniej 5 lat to gospodarstwo osobiście. ust 2. W okresie, o którym mowa w ust. 1, nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Czyli UKUR jej nie dotyczy NIE!!!!!! KOWR i MIMROL na podstawie tych zapisów odczytuje że dotyczy bo dotyczy ona tylko osoby która jest darczyńcą i jednocześnie obdarowywanym . Lub że osoba bliska ma nieruchomość przyjętą a nie oddawaną . Czyli jedyną osobą która nie musi 5 lat prowadzić gospodarstwo jest ojciec który obdarował syna . BZDURA BZDURA ale obowiązuje polecam zadzwonić do UKUR KOWR Warszawa LUB UKUR MINROL Wawa . JAk dostaną 100 telefonów to może przestaną łamać prawo.
  • ? 2021-06-12 11:49:39
    Niech ktoś wytłumaczy zdanie: "Jeżeli więc zakupywana nieruchomość rolna nie jest położona w sąsiadującej gminie i nie powiększa jego gospodarstwa rodzinnego, w takiej sytuacji rolnik traci prawo pierwokupu takich gruntów rolnych." Jak rolnik może kupić nieruchomość rolną nie powiększając jednocześnie gospodarstwa? Czyżby 1+1=1?
  • brzoza 2021-06-12 11:03:06
    Nie jest to takie proste wielu rolników prowadzi gspodarstwa od wielu lat , mieszkając w innej gminie gdzie nie posiadają ziemi lub ja posiadają od niedawna .Mieszka w gminie miejskiej gospodarstwo ma w wiejskiej pod nosem.Lub ma adres zameldowania w innej miejscowości a korzysta z domu rodzinnego i prowadzi gospodarstwo po rodzicach on dla ustawodawcy nie jest rolnikiem tylko przybłędą.
    • Ograniczenia prawa własności 2021-06-12 11:27:56
      Kto chce pracowników KOWR (główni z nadania partyjnego) pozbawić pracy ? Pomyślcie ile pieniędzy idzie na te tysiące decyzji , ile aktów notarialnych , a wszystko po to by średnia gospodarstwa rolnego wzrastała (za PIS ) o 12 arów . Wyobrażacie sobie ? Aby przeciętny rolnik - z 11 ,04 ha doszedł do 20 hektarów , to przy tym systemie musi upłynąć 75 lat . Za SLD - przyrost średniej powierzchni wynosił 25 arów , za platformy - 6 arów . Czyli swobodny obrót za Millera , Kołodki, Kalinowskiego był - choć to może kogoś dziwić - najkorzystniejszy . A państwowej ziemi sprzedawali do 160 tysięcy hektarów rocznie. Wiem bo sam kupowałem . Ktoś z tymi projektami w rolnictwie chyba oszukuje wyborców.
      • Ludzie zajmują się pierdołami 2021-06-12 19:16:29
        Ludzie zajmują się pierdołami , a jak tu jest temat ważny , to cisza : miki 2 i inni mondrale - podpisujący się rolnik z dopiskiem zadowolony - nie macie nic do napisania ?
      • Miki2 2021-06-13 03:02:31
        Ja jestem za młody i dla mnie jest jak jest i kupuje jak jest w ustawie nic z tym nie zrobie rząd zmieni prawo jak sprzeda swoje grunty drogo albo jak zmieni się na rząd który nie ma a chce mieć grunty. Wtedy wielkopolska będzie płakać że kupiła grunty po 100 tys a potem 15 nie będzie warta

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.173.42.124
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.