Pan Adam należy do tej grupy szczęśliwców, którym udało się zakupić limitowany, ale tańszy, węgiel opałowy w sklepie PGG.  Zakupił on węgiel także dla swojej babci, która ogrzewa dom piecem kaflowym.

Nie odbierze węgla z kopalni przez  brak "kompletnego" formularza CEEB

Zaraz po zakupie i opłaceniu zamówienia w sklepie PGG nasz czytelnik wysłał opłaconego kierowcę, który miał odebrać węgiel 14 lipca w kopalni w
Mysłowicach.

- Kierowca odebrał towar (2 z 3 zamówień), po czym zadzwonił do mnie rano, że jednego zamówienia mu nie wydali, gdyż był błąd w deklaracji CEEB (deklaracja dotycząca źródeł ciepła). Jak się później okazało kopalnia wymaga w tej deklaracji  dołączenia tabelki B03 - pokreślił nasz czytelnik.

Pan Adam przyjął więc, że musiał wkraść się jakiś błąd przy wypełnianiu deklaracji CEEB. Udał się więc do urzędu gminy, gdzie dokonał wszystkich formalności w celu wyjaśnienia sprawy i ewentualnego naniesienia poprawek w deklaracji.

Problematyczna tabelka B03 przy piecach kaflowych

- Na drugi dzień udałem się z moją babcią, na którą było to zamówienie, do urzędu gminy w Limanowej, aby sprawdzić, w czym tkwił problem. Okazało się, że deklaracja była wypełniona prawidłowo, a tabelka B03 nie wyświetla się w przypadku zaznaczenia innych odpowiedzi niż druga bądź trzecia (patrz w załączniku wypełniona deklaracja i widoczne adnotacje przy pkt B02 I B03) - podkreśla Adam z Limanowa..

Należy teraz wyjaśnić, że wypełnia się dodatkowe formularze  B02 i B03 w deklaracji CEEB wyłącznie, gdy w budynku lub w domu zainstalowany jest kocioł lub kotły na paliwo stałe. W tabelce B02 zaznacza się klasę energooszczędności kotłów oraz ich liczbę w domu. W tabelce B03 deklaracji CEEB zaznacza się, jaki rodzaj paliwa zasila nasz kocioł; czy to jest węgiel, pellet drzewny, drewno lub inny rodzaj biomasy.

Problem polegał więc na tym, że po zaznaczeniu w Urzędzie Gminy pieca kaflowego w elektronicznym formularzu tabelka B02 i B03 nie są dostępne, ponieważ dotyczą one tylko kotłów. 

Jednak pojawia się inny problem - brak zaznaczenia, jakim paliwem pali właściciel gospodarstwa albo czy ten piec kaflowy jest na węgiel czy na drewno. W kopalni PGG muszą mieć potwierdzenie, że zakupujący pali węglem w piecu kaflowym w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do podejrzenia wyłudzenia tańszego węgla PGG w celu jego odsprzedaży. Stąd problem naszego czytelnika - musi potwierdzić w deklaracji, że jego babcia pali węglem, a nie np. drewnem w piecu kaflowym.

Należy zaznaczyć, że w domu babci Pana Adama jest zainstalowany tylko piec kaflowy na paliwo stałe. Czy piec i kocioł to te same instalacje? Otóż nie.  

Kocioł na paliwa stałe służy do podgrzania wody lub czynnika, który rozprowadza ciepło po całej instalacji grzewczej lub ewentualnie podgrzaną wodę użytkową.

Piec kaflowy służy tylko do punktowego czy też miejscowego podniesienie temperatury (oddanie ciepła) w jednym lub dwóch pomieszczeniach w budynku. W tym wypadku nie dochodzi do ogrzania wody lub czynnika grzewczego w celu rozprowadzenia ciepła np. do kaloryferów czy podgrzania wody w kranie.

Jeżeli więc mamy zainstalowany piec kaflowy nie musimy wypełniać formularza B03 w deklaracji CEEB.

- Mając te informacje, od razu zadzwoniłem na infolinię PGG, gdzie kilka osób nie umiało mi pomóc w tej sytuacji i wszystkie zgodnie twierdziły, że kopalnia powinna wydać ten węgiel i abym pisał reklamację do kopalni - podkreśla pan Adam z Limanowej. - Zadzwoniłem więc do kopalni, gdzie pani, z którą rozmawiałem z rozbrajającą szczerością poinformowała mnie, że nie jestem pierwszy i pewnie nie ostatni z taką sytuacją i że oni muszą mieć tabelkę B03 i taka podobno pojawiała się na starszych wnioskach CEEB i żebym skorygował deklaracje, tak żeby tabelka się wyświetliła (czyli namówiła mnie do składania fałszywych informacji w deklaracji), a na pytanie gdzie, mam pisać reklamację odpowiedziała że nie wie - załamuje ręce Pan Adam z Limanowa.

Klient ma rację, a węgla nie ma....

Jak podkreślił pan Adam po kilku różnych telefonach udało mu się dodzwonić do osoby na wyższym stanowisku w kopalni, która stwierdziła, iż mimo jego racji, musi dopytać ustawodawcę, jak mają interpretować piece kaflowe: czy przy ich wyborze w deklaracji powinno się zaznaczać, jakim paliwem są zasilanie. Pracownicy kopalń są kontrolowani przez urzędy i boją się wydawać węgiel na niejasnych warunkach.

- Koniec końców, mimo że udało mi się kupić węgiel, to nie jestem w stanie go odebrać, gdyż moja babcia ma piec kaflowy. To problem, który dotyka najbiedniejszych, to oni pozostają w przysłowiowej kropce, jeśli nie mają droższego pieca - żali się nasz rozmówca. - Pieniądze na węgiel już dawno zostały przelane na konto PGG, kierowcy musiałem zapłacić 1000 zł i nawet nie wiem, gdzie szukać pomocy w tym przypadku, bo PGG zwala wszystko na kopalnie, a kopalnia ma moje uwagi w głębokim poważaniu - skarży się pan Adam.

Co gorsze powoli mija termin dokonania odbioru węgla. PGG chce anulować zamówienie taniego węgla, a nasz czytelnik nie może nic w tej sprawie zrobić. Postaramy się mu pomóc i zwrócimy się bezpośrednio do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniem, co ma on w tej sytuacji zrobić?