PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Opodatkowanie odszkodowania za wejście na grunty

Opodatkowanie odszkodowania za wejście na grunty
Fot. Shutterstock

Niekiedy rolnicy muszą udostępnić swoje działki w celu publicznym po to, aby na ich terenie wykonać czynności związane z konserwacją, remontem czy też usunięciem awarii urządzeń przesyłowych. Jeżeli w czasie takich czynności dojdzie do szkód po stronie rolnika, można żądać odszkodowania. Powstaje jednak pytanie, czy tego rodzaju odszkodowanie podlega opodatkowaniu?



Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami umożliwiają zobowiązanie rolnika będącego właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej do udostępnienia nieruchomości w celu wykonania określonych czynności (związanych np. z konserwacją, remontami oraz usuwaniem awarii ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń nienależących do części składowych nieruchomości, służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji) w sytuacji, gdy ten nie wyraża zgody. Aby doszło zatem do wydania takiej decyzji, muszą być spełnione łącznie obie te przesłanki – czyli brak zgody i właściwy cel, który należy łączyć z realizacją celów publicznych przez przedsiębiorstwa przesyłowe.
Na podstawie ww. artykułu przedsiębiorstwa energetyczne mają instrument pozwalający na realizację celów publicznych, których obowiązek realizacji nałożony został na nie np. przepisami Prawa energetycznego, co wiąże się z koniecznością utrzymywania zdolności urządzeń, instalacji i sieci do realizacji zaopatrzenia odbiorców w paliwa lub energię.

Przepis art. 124b u.g.n. wymienia trzy cele udostepnienia nieruchomości, tj. w celu wykonania konserwacji, remontu lub usuwania awarii przewodów i urządzeń.

Brak zgody rolnika

Na gruncie art. 124b u.g.n. brak zgody może być wyrażony w dowolnej formie, czyli niekoniecznie pisemnie, wystarczy, aby podjęte rozmowy ugodowe nie przyniosły skutku. Niemniej jednak wydanie decyzji w trybie art. 124b u.g.n. musi być poprzedzone próbami uzyskania zgody osób mających prawa rzeczowe do nieruchomości na jej udostępnienie, w celu wykonania określonych prac, a czynności te muszą zostać udokumentowane i dopiero ich bezskuteczność upoważnia do złożenia wniosku w trybie tego przepisu. Dodatkowo, gdy właściciel nieruchomości nie odpowiedział na zaproszenie do rokowań, sprzeciwił się wyrażeniu zgody albo też strony postawiły sobie wzajemnie takie warunki, że uznały je za niemożliwe do przyjęcia, również mamy do czynienia z niemożnością uzyskania zgody.

Treść decyzji

Jako że decyzja o zobowiązaniu do udostępnienia nieruchomości ogranicza sposób korzystania z nieruchomości, musi być poprzedzona próbą uzyskania zgody rolnika na udostępnienie nieruchomości. Dopiero gdyby te działania były bezskuteczne, upoważnia to do złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji przez starostę.

Treść wydanej decyzji musi ściśle określać zakres ograniczeń, jakich doznawać będzie rolnik, i ma być to zakres tylko niezbędnie koniecznych uszczupleń praw rolnika do tego, aby wykonać czynności polegające na konserwacji, remoncie i usuwaniu awarii konkretnych urządzeń.
Decyzja zobowiązująca do udostępnienia nieruchomości wydawana jest z urzędu lub na wniosek – przy czym w tym przypadku podmiotem upoważnionym do złożenia wniosku jest podmiot, który zobowiązany jest wykonać konserwację, remont lub usunąć awarię, czyli z reguły przedsiębiorstwo będące właścicielem przewodów lub urządzeń.

Odszkodowanie

Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami przewidują również obowiązek wypłaty odszkodowania za samo udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe na skutek wykonania czynności, dla których udostępnienie to nastąpiło. Wysokość tego odszkodowania ma zostać uzgodniona między właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub osobą, której przysługują inne prawa rzeczowe do nieruchomości, a podmiotem, któremu udostępniono nieruchomość. Przy czym, jeżeli jednak do takiego uzgodnienia nie dojdzie w terminie 30 dni, licząc od dnia, w którym upłynął określony w decyzji termin udostępnienia nieruchomości, starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, wszczyna postępowanie w sprawie ustalenia odszkodowania.

Starosta jest zatem zobowiązany po upływie ww. terminu sprawdzić, czy doszło między stronami do ustalenia wysokości odszkodowania, a jeśli nie, to powinien wszcząć postępowanie w sprawie ustalenia jego wysokości. Obowiązek wypłaty odszkodowania w wysokości ustalonej przez starostę w osobnej decyzji administracyjnej obciąża podmiot, któremu nieruchomość została udostępniona.
W przypadku, gdy starosta wydaje odrębną decyzję o odszkodowaniu, wysokość odszkodowania ustala się według stanu i przeznaczenia nieruchomości w dniu pozbawienia lub ograniczenia praw. Ustalenie wysokości odszkodowania następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego, określającej wartość nieruchomości. Z kolei zapłata odszkodowania następuje jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o odszkodowaniu stała się ostateczna.

Zwolnienie od opodatkowania?

Zagadnienie, czy od otrzymanego odszkodowania za zniszczenie drogi, wycięcie gałęzi i drzew na działkach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, należy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, czy też odszkodowanie to jest wolne od podatku, stanowiło w ostatnim czasie przedmiot rozstrzygnięcia Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie II FSK 1947/17 – Wyrok NSA z dnia 30 maja 2019 r.

Przedmiotowe rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym: Wnioskodawca został zobowiązany do udostępnienia swojej nieruchomości w celu dojazdu i wykonania prac konserwacyjnych polegających na wycięciu gałęzi i drzew zbliżających się do linii napowietrznej SN (15kV) przebiegających przez jego działkę oraz umożliwienia dojazdu pozwalającego na wykonanie tych czynności. W związku z tym zostało wycięte 0,5807 hektara lasu. Wnioskodawcy zostało wypłacone odszkodowanie w wysokości 17 835 zł i została wystawiona informacja PIT-8C. W związku z powyższym powstało pytanie, czy od otrzymanego odszkodowania należy zapłacić podatek dochodowy, czy też zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ww. odszkodowanie jest wolne od podatku? W ocenie rolnika takie odszkodowania są zwolnione od podatku dochodowego.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko rolnika za nieprawidłowe, gdyż zwolnienie podatkowe jego zdaniem dotyczy wyłącznie przypadków wybudowania nowego obiektu i jego rozbudowy.
Rolnik wniósł skargę na niekorzystną dla niego interpretację prawną i Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił jego stanowisko, (zob. szerzej Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 2 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Ol 867/16). Stanowisko WSA zostało podtrzymane w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Reasumując, można stwierdzić, że uzyskane przez rolnika odszkodowanie związane z przymusowym wejściem na jego grunt czy to w sytuacji związanej z budową nowych urządzeń, czy w sytuacji konserwacji lub naprawy tych istniejących nie będzie opodatkowane podatkiem od osób fizycznych.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

  • ...A tak tylko pytam... 2020-04-14 14:57:42
    Jaką karę dyscyplinarną/karną otrzymał Dyrektor Izby Skarbowej za kompletną nieznajomość prawa podatkowego i próbę wyłudzenia podatku???
    • ZZ 2020-04-14 17:52:53
      Powinien sam zapłacić ten " należny podatek " i tak zailic SP o kktory tak zabiega Przeciez jesli to bylo odszkodownie za poniesiona strate to nie byl zaden zysk tylko rekompensata i jesliby od tego odliczycd podatek to rekompensata by byla niepelna - nie w pelni pokrywqjqcq sytrqte TEGO TRAKI DEBIL JAK N. IS NIE WIEDZIAL ???
    • kris 2020-04-14 20:37:12
      przeniesienie do innego urzędu na lepszą posadę
  • Mirosław 2020-04-12 08:51:46
    Urzedasy starają się uzasadnić zasadność swego istnienia, i wyszarpując co się da.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.252.84
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.