PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Orban: Stanowiska Polski i Węgier całkowicie zgodne

Orban: Stanowiska Polski i Węgier całkowicie zgodne Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Stanowiska Polski i Węgier całkowicie się pokrywają. Musimy bronić traktatu o UE i naszych interesów narodowych - oświadczył szef węgierskiego rządu Viktor Orban po wtorkowych spotkaniach m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim.Według Orbana jest szansa, by sprawę wieloletnich ram finansowych UE i funduszu odbudowy zamknąć na szczycie UE w tym tygodniu.

Szef węgierskiego rządu przyleciał do Warszawy we wtorek po południu, gdzie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim. W rozmowie uczestniczyli także liderzy Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i Porozumienia Jarosław Gowin.

Po spotkaniu Viktor Orban udzielił wywiadu portalowi Interia i Polsat News. Szef węgierskiego rządu przypomniał, że w ostatnich dniach toczyły się "intensywne" rozmowy między Węgrami i Polską. - Jednocześnie były prowadzone negocjacje na poziomie ekspertów, zakulisowe, na temat tego jak stworzyć europejską jedność w pewnych sprawach - dodał Orban.

Według niego między Budapesztem a Warszawą udało się uzyskać zgodność na kilka tematów. - Po pierwsze jest w żywotnym interesie Polski i Węgier, żeby bronić naszego stanowiska; po drugie wicepremier Kaczyński miał rację forsując swoje stanowisko; po trzecie pan premier Morawiecki - znamy się i rozumiemy bardzo dobrze - był w stanie wypracować właściwy manewr, żeby wyjść na właściwe stanowisko, które osiągnęliśmy teraz, a więc Węgry i Polska myślą o przyszłości Unii Europejskiej - powiedział polityk.

Zapewnił, że "stanowiska Polski i Węgier w tej chwili całkowicie się pokrywają". - Musimy bronić traktatu o UE, musimy bronić naszych interesów narodowych, musimy bronić zasobów finansowych, które należą się naszym krajom; uzgodniliśmy, jak to robić - wyjaśnił Orban.

Zaznaczył też, że kwestie dotyczące praworządności nie mają nic wspólnego ze sprawami finansowymi. - Są oczywiście pewne sprawy budżetowe, ale nie chcielibyśmy, żeby wiązać to ze sprawami gender, migracji i temu podobnych - oświadczył szef węgierskiego rządu.

Podkreślił, iż Węgry i Polska przestrzegają zasad Unii Europejskiej. "Gdybyśmy coś tutaj robili nie tak, na pewno zostalibyśmy ukarani" - dodał Orban.

Polityk przekonywał, że oba kraje mają szansę na "zwycięstwo". - My, Polacy i Węgrzy razem jesteśmy dostatecznie mocni, aby bronić naszych interesów finansowych. Nawet jeśli coś by szło nie po naszej myśli, nie ma powodu, żeby się martwić, ponieważ wspólnie mamy dostateczną siłę, żeby bronić naszego stanowiska. Po drugie weto w sytuacji konfliktowej, która utrzymuje się od miesięcy, od pół roku już chyba, nie będzie dobre dla Europy - argumentował Orban.

Polityk wyraził pogląd, że jest szansa na to, by negocjacje budżetowe zamknąć już na szczycie UE w tym tygodniu. - Nie ma gwarancji, ale mamy dobrą szansę, dzieli nas centymetr od tego - ocenił.

Według niego, jeśli to się jednak nie stanie, trzeba będzie negocjować dalej, już po szczycie, choć nie wiadomo jak długo. - Jeśli nam się uda osiągnąć porozumienie przed końcem tego roku, to dobrze, jeśli nie, to będziemy musieli kontynuować. Dobry scenariusz dotyczy tego, żebyśmy byli w stanie obronić nasze żywotne interesy i wypracować porozumienie. To byłby najlepszy scenariusz - podkreślił Orban.

Szef węgierskiego rządu pytany, co dla niego jest ważne w toczących się negocjacjach, przyznał, iż ważne są pieniądze, ale nie można im podporządkować wszystkiego. - To, o co walczymy, to jest suwerenność narodowa, to jest nasz priorytet, żeby nam nikt nie mówił jak mamy żyć, bez względu na to, czy mamy być liberalni w większym, czy w mniejszym stopniu - zaznaczył premier Węgier. Dodał, że jego kraj nie jest "zdecydowany na to, by być społeczeństwem otwartym". - Nie chcemy, żeby setki czy tysiące migrantów docierały do naszego kraju, to nie jest nasza ambicja narodowa - powiedział polityk.

Drugą - według niego - istotną dla Węgier kwestią jest "wzmocnienie rodzin". - To jest bardzo ważne, chodzi tutaj o kwestie gender (...) Chcielibyśmy brać życie takim, jakie jest - tłumaczył Orban. Za trzeci priorytet uznał pełne zatrudnienie w swoim kraju. - Jeśli Unia Europejska przybliża nas do tych trzech celów, co się dotychczas właśnie działo, to wtedy świetnie jest być członkiem Unii - podkreślił szef węgierskiego rządu.

Zadeklarował, że oba kraje - jako "dobrzy Węgrzy" i "dobrzy Polacy" - chcą należeć do Unii Europejskiej, ale chcą jednocześnie - jak zaznaczył - mieć zapewnioną suwerenność narodową. - To jest ważne i dla Węgier, i dla Polski - dodał.

Zapytany o znaczenie funduszu odbudowy, Orban powtórzył już wcześniej formułowane zapewnienia, że węgierska gospodarka jest dostatecznie mocna, aby samodzielnie odbić się po pandemii COVID-19. - Nie musimy zależeć od pieniędzy z Unii Europejskiej - podkreślił. Dodał, że środki z funduszu odbudowy to nie "prezent na gwiazdkę", tylko coś, co się prawnie należy Węgrom. - I musimy tutaj stać ramię w ramię, jedni z drugimi, żebyśmy bronili naszych praw, tego, co nam się należy - przekonywał Orban.

Polityk został też zapytany o list, który blisko 300 samorządowców z Polski i Węgier przesłało kilka dni temu do Komisji Europejskiej. Jego inicjatorami byli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony. - Myślę, że w wymiarze narodowym Polska jest w lepszej sytuacji niż Węgry i trudno sobie wyobrazić, że jacykolwiek działacze samorządowi z Węgier są gotowi do strzelenia nam w plecy, co byłoby wbrew interesowi kraju. Wiem, jak lewica na Węgrzech próbuje rozegrać tą sprawę, ale chodzi tutaj o to, żeby postępować zgodnie z tą linią, z tym sposobem negocjowania, jaki prowadzą przywódcy naszych obydwu państw, a nie pozwalać sobie na jakieś zakulisowe zagrania - odpowiedział Orban.

Podczas zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej (10-11 grudnia) unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiedziały weto do projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności - władze obu państw nie godzą się na zastosowania takiego mechanizmu.

Wieloletni budżet UE musi być przyjęty w pakiecie z Funduszem Odbudowy, które są warte 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

 • WOLNY CHŁOP 2020-12-09 13:37:21
  Napewno wszyscy czytaliśmy w podstawówce bajke Adama Mickiewicza Pies i Wilk .Wilczysko wychudłe często głodne ale WOLNE a Burek syty gładki ale na ŁAŃCUCHU .Ja łańcuch przerabiałem za KOMUNY i nigdy do niego nie wróce bo WOLNOŚĆ to uczucie bezcenne . Prawica to synonim wilka opozycja to taki burek który dla pełnej michy da sobie zawiązać ŁAŃCUCH bywa wygodny ,lecz zawsze mogą ci go przykrócić np, przydzielą nam 20 tysi uchodziców bo tak mogą lub zakazać wiary którą wyznajesz bo jest anty LGBT a to godzi w wizję ich ŚWIATA i nikt się nie zastanowi czy jest to zgodne z odczuciami czy Twoimi poglądami ale wybór należy do NAS WOLNYCH OBYWATELI I W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI POLAKÓW DOPIERO POTEM EUROPEJCZYKÓW
  • Wodo 2020-12-09 16:01:33
   Tobie się zwierzęta i łańcuchy pomyliły. Ty się człowieku bój nie łańcucha z zagranicy, ale z własnego kraju. Jak nic innego historia uczy, że nikt tak nie potrafi sponiewierać jak sąsiad. Ale co tu się dziwić - jakie wykształcenie takie poglądy.
   • WOLNY CHŁOP 2020-12-09 18:07:02
    nie wiem jakie ty masz wykształcenie ja ukończyłem ART Olsztyn
   • Wodo 2020-12-09 18:18:29
    A ja AR Lublin w czasach komuny. I poczułem na własnej skórze jak działa ten mechanizm poniewierania.
   • o! 2020-12-09 18:59:51
    ART Olsztyn też było za komuny, a teraz jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wszyscy byliśmy za komuny tak samo traktowani jak psy na usługach Moskwy, a tobie @wodo widocznie to się spodobało i chcesz dalej mieć pana, tylko tym razem w Berlinie. Ja dziękuję za srebrniki i wolę być wolny we własnym kraju.
   • Wodo 2020-12-09 21:00:36
    Oooo, widzę że mnie znasz, wiesz co lubię, co jem i pewnie nawet gdzie mnie swędzi. Oszczędź sobie tej zgadywanki. Hitler mówił, że zniewala go traktat Wersalski. Stalin twierdził, że przyczyną wszelkiego zła są kułacy, Kim twierdzi, że USA wraz z całym niemal światem chcą napaść jego bogaty i demokratyczny kraj. I pod tymi hasłami wyrzynali sami siebie lub inne narody. Kaczyński i jego akolici twierdzą, że przyczyną problemów tego kraju jest Unia i opozycja. Ty się właśnie zaliczasz do tej grupy. Niestety ograniczony umysł nie przyjmuje żadnych argumentów więc nie podejmę próby dalszego tłumaczenia. Ale jeśli ta polityczna grupa doprowadzi do tragedii nie zapomnij wywiesić na drzwiach plakietki, że ich popierałeś.
 • Mirosław 2020-12-09 11:31:17
  Orban ogra pisorów jak dziecko,to twardy gracz i wykorzysta Polskę do swojego celu, on już wprowadził rządy autorytarne, ekscelencja Kaczor chciałby być jak on, ale co najwyżej może mu byty czyścić.
 • brzoza 2020-12-09 10:58:59
  Jak ktoś nie ma argumentów , to wydziwia na kościół i pogodę. może jakieś konkrety. Plan Marszala finansował USA a ten budżet finansują kraje które mają z niego korzystać . Co najmniej połowa tego budżetu wróci do najbogatszych krajów , dlatego takim zależy , a druga połowa zostanie roztrwoniona na inwestycje pro eko , pro praworządność , pro LBGT. pozycja polski nie wynika z tego że nam danio , tylko z tego że sobie wypracowaliśmy i wzięliśmy część tego tortu co się nazywa UE. Grecy byli za słabi i jedynie dali się wykorzystać.
  • Wodo 2020-12-09 16:10:15
   Ty słyszysz siebie? O tym co bierze sam i dostaje od Państwa kościół powszechnie wiadomo (ziemia, dopłaty, religia w szkołach, fundusz kościelny, emerytury i płace w szkołach, utrzymanie obiektów sakralnych, dwie kościelne uczelnie, kapelani-generałowie w każdej jednostce i stosowne kaplice, Rydzyk itd). To może ty byś powiedział coś konkretnie - jakimi drogami połowa dotacji wróci do unii, w jaki sposób działania eko zostaną roztrwonione, co ci przeszkadza w praworządności, co to jest "pro LGBT". A już najdokładniej opisz "nic nam nie dano, sami wypracowaliśmy".
   • ? 2020-12-09 19:39:08
    Wodo, a ty słyszysz siebie? Ja też żyję dostatecznie długo aby pamiętać, że to komuniści będąc u władzy uwłaszczyli kościół. Popatrz sobie na daty uwłaszczeń jeśli pamięć ci szwankuje. A jakimi drogami wrócą dotacje? Prostymi!! Maszyny, samochody, ciągniki, banki, markety,towary, nawet prasa, śr. mas. przekazu w 95% są niemieckie aby urabiać mózg takim jak ty. Przypomnij sobie, że kapelani (Flaszka Głódź) ,Fundusze, uczelnie i Rydzyk mieli się równie dobrze za twoich ukochanych złodziei z PO, PSL i SLD.Nie jestem zwolennikiem PIS, ale popieram rozbicie "kasty nadzwyczajnej" (choć nie popieram tworzenia nowej). Jeśli nie rozumiesz tego, że KE, PE, niczego sam nie wypracowuje, tylko dostaje pieniądze od rządów krajów członkowskich, a te zabierają to swoim obywatelom w podatkach , to słaba uczelnia jeśli ci tego nie wpoiła , albo dyplom dostałeś za kaczki i kury, nie za wiedzę. Najpierw jesteśmy kredytowani częściowo, bo wpłacamy mniej niż otrzymujemy, potem spłacamy kredyt będąc płatnikiem netto. Nie ma nic za darmo i jako odsetki wzięli sobie za grosze zakłady, banki, handel, dużo ziemi i teraz jeszcze chcą nam stanowić prawo! To po co nam sejm, senat, rząd? Ty chcesz być landem, a ja Polską.
   • Wodo 2020-12-09 21:27:27
    Co za idiota. Następny który wie kogo ja popieram. PiSowska mendo, najchętniej to władowałbym wszystkich polityków do rakiety razem z tobą i wywalił na księżyc. Możesz nie kupować zagranicznych maszyny, samochody i co tam jeszcze - kupuj Polskie. Ktoś ci przeszkadza? Nawet jak było coś polskiego (niedawno Ursus) to niewielu chciało go kupić. Tylko mi tu nie pieprz, że wykupili zakłady i je zniszczyli. SKODA jakoś potrafiła się utrzymać. Ale to mentalność polaczka, ty wolałeś kraść i w robocie robić prywatę, spać, a potem drzeć mordę, że na wypłaty nie ma. Miałem do czynienia z takimi jak ty. Ty po prostu masz mentalność komunisty bo przecież mogłeś sam brać banki, zakłady i ziemię "za grosze". Nie da się już słuchać takich debili z wypraną mózgownicą, dla których wszyscy są winni oprócz nich. A gdzie ty ku..a byłeś co?
 • Wodo 2020-12-09 10:44:53
  Już wam PiS pasuje. Nooo szybko zapominacie jak dostaliście kopa w tyłek. To szykujcie się na następne kopy. Wasze pieniądze weźmie kościół.
  • jju 2020-12-09 10:54:42
   lewactwo już zielony ład nam zaserwowało ,cz to że kaczyński staje się dziwny/z racji wieku/ ? to ma dyskwalifikować prawicę ? ziobro zachował sie właściwie ,popaprancy też pokazali co potrafią z lewicą ,to co zostaje ?
 • jju 2020-12-09 10:24:34
  czas iści w slady angoli , wypier,,,,, sieci handlowe i inne drenujące kapitał ,dopłat nie było i zarabiałem wiecej jak z dopłatami , koszty maszyn to dodatkowe 70% ceny ,nic za darmo ,tylko ilu to rozumie ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.247.17
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.