Informowaliśmy już, jakie są zasady wypłacania zaliczek dopłat. 

Informowaliśmy też, ilu rolników jeszcze czeka na kontrole.

Wydawało się, że prawie każdy rolnik otrzyma zaliczkę. Jak się jednak okazuje, jest inaczej. 

Odpowiadając na pytanie Farmera: „Czy jest prawdą, że nie działa prawidłowo system informatyczny w ARiMR i zagraża to terminowemu przygotowaniu wypłaty należności dla rolników?” ARiMR odparła: „Wszystkie należności wypłacane są rolnikom zgodnie z obowiązującym prawem.”

Pytaliśmy też: „Czy zaliczki dopłat bezpośrednich będą wypłacane? Ile wniosków jest w tej chwili gotowych do wypłaty zaliczek od połowy października?”

„Tak zaliczki na poczet tegorocznych dopłat bezpośrednich będą wypłacane  od 16 października do 30 listopada 2015” – potwierdza ARiMR i dodaje: „Około 82% rolników, spośród tych którzy kwalifikują się do przyznania płatności bezpośrednich za 2015 r., otrzyma zaliczki w ramach tych dopłat. Wynika to z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 30 września 2015 r.”

Ponieważ – jak wcześniej informowała agencja, prawie wszystkie kontrole na miejscu już przeprowadzono, wynika z tego, że aż prawie dwóch na dziesięciu rolników popełniło jakieś błędy w składanym wniosku, albo w inny sposób nie spełniło wymogu otrzymania dopłat, o które zawnioskowali.

Pytamy w ARiMR, co jest powodem wstrzymania wypłaty zaliczek aż dla 18 proc. rolników i dlaczego są to rolnicy „kwalifikujący się do przyznania dopłat”. Jak rozumieć takie „kwalifikacje” i co sprawia wobec tego, że pomimo ich posiadania, rolnicy zaliczek dopłat nie otrzymają?

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra, zaliczki będą wypłacane rolnikom, którzy nie zostali objęci kontrolami na miejscu i do których nie mają zastosowania zmniejszenia, wykluczenia i inne kary administracyjne oraz odliczenia, o których mowa w art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.