Po zakończeniu rozmów w ramach Trójkąta Weimarskiego na temat aktualnej sytuacji na rynkach rolnych oraz przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej ministrowie rolnictwa Polski - Krzysztof Jurgiel, Francji - Stephane Le Foll, Niemiec - Christian Schmidt poinformowali o przyjęciu wspólnego oświadczenia.

Oświadczenie liczy 14 punktów, dotyczy wspólnych działań na rynkach rolnych (całość w załączniku).

- Główne sprawy dotyczą sfinansowania i uruchomienia środków na wsparcie mechanizmów na poziomie indywidualnym i zbiorowym, które przyczynią się do stabilizacji produkcji w Unii Europejskiej – powiedział minister Krzysztof Jurgiel. – Proponujemy też inne rozwiązania, chociażby reaktywować mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Następna sprawa dotycząca tych rynków, to sprawa wsparcia płynności finansowej gospodarstw w ramach pomocy de minimis.

Jak zapowiedział minister, ustalenia mają teraz trafić do innych państw, także Grupy Wyszehradzkiej, w czerwcu na posiedzeniu Rady Ministrów do spraw rolnictwa ma na nie odpowiedzieć Komisja Europejska – w postaci instrumentów, które będą mogły być realizowane.

Minister Christian Schmidt podkreślił, że sytuacja na europejskich rynkach rolnych jest bardzo zła. - Rolnicy walczą o swoją egzystencję i chcemy mieć jasne przesłanie, że my i Unia Europejska nie pozostawią ich bez pomocy. Dlatego uchwaliliśmy szereg działań, które chcemy zaproponować Komisji Europejskiej i Radzie Ministrów. Będziemy wzywać Komisję Europejską, żeby przygotowała pakiet pomocowy i żeby wzięła pod uwagę zasady, które reprezentuje Wspólna Polityka Rolna.

Przyjęte uzgodnienia mają pomóc rynkowi i rolnikom. Polityka unijna ma być odpowiedzialna za rynki – stąd chęć wspierania rolników, ale też wezwanie do rolników do dobrowolnego ograniczania produkcji, w celu osiągnięcia lepszych cen sprzedaży.  

Z kolei minister Stephane Le Foll podkreślił rolę podpisanego porozumienia.

- Jest szalenie ważne, dlatego że pokazuje ono, że Francja, Polska i Niemcy doszły do porozumienia co do prostej rzeczy: że zwłaszcza w sektorze mlecznym stoimy przed problemem nadprodukcji. To czego oczekujemy od Komisji Europejskiej, to wdrożenia ograniczenia – skoordynowanego i finansowanego – tej nadmiernej produkcji.