Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. wzrosły rdr o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,6 proc.

-Podobnie jak w sierpniu do wzrostu inflacji przyczyniły się wszystkie główne komponenty poza paliwami. Silnie wzrosła inflacja bazowa - szacujemy, że do 10,5-10,7 proc. r/r wobec 9,9 proc. r/r w sierpniu - ocenili w piątek analitycy PKO BP.

Dodali, że ceny żywności kolejny miesiąc z rzędu rosły zdecydowanie mocniej od wzorca sezonowego (1,7 proc. m/m, 19,3 proc. r/r).

-Sądzimy, że szybko drożała cała paleta dóbr - m.in. owoce, warzywa, mięso, pieczywo, oleje i cukier. Ceny żywności znajdują się pod presją wysokich cen energii, nawozów oraz kosztów pracy. Podobne tendencje obserwujemy w regionie - zaznaczyli analitycy PKO BP.

Zwrócili uwagę, że ceny paliw taniały trzeci miesiąc z rzędu (-2,1 proc. m/m), za sprawą spadków cen ropy na światowych rynkach. Nośniki energii zdrożały w ciągu miesiąca o 3,7 proc. m/m, co jest trzecim najwyższym wzrostem w tym roku (po styczniu i sierpniu).

Najpewniej w przeważającej mierze za wzrosty cen odpowiada opał stały (m.in. węgiel), najpewniej rosły także opłaty za ciepło (wzrost taryf) - wskazali analitycy.

Ich zdaniem najwięcej uwagi przyciąga inflacja bazowa, która wzrosła do 10,5-10,7 proc. r/r.

-Za wzrosty odpowiadają z jednej strony ceny w edukacji, łączności oraz, podobnie jak w poprzednim miesiącu, w kategoriach energochłonnych dóbr konsumpcyjnych (kosmetyki, artykuły higieniczne, chemia)  - przypuszczają analitycy.

-W danych widać, więc efekty drugiej rundy - firmy skutecznie przerzucają wyższe koszty energii i pracy na ceny, postępują indeksacje umów handlowych. Inflacja w Polsce i Europie +staje się lepka+. Perspektywa recesji w krajowej oraz światowej gospodarce z pewnością pomoże ją ograniczyć, o ile nie przeszkodzą w tym nadmiernie ekspansywne działania z obszaru polityki fiskalnej- zaznaczyli analitycy.

-Wobec dalszego, silnego wzrostu inflacji i w bardzo napiętym otoczeniu rynkowym RPP w przyszłym tygodniu będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych i ponownie podniesie stopy o 25pb - stwierdzili analitycy PKO BP.