Biznesplan jest pomocnym narzędziem do uporządkowania i wskazania realnych założeń niezbędnych do realizacji konkretnych inwestycji w gospodarstwie rolnym. Rolnik może właśnie dzięki biznesplanowi oszacować realne koszty i straty jakie będzie musiał ponieść w trakcie realizacji inwestycji albo modernizacji gospodarstwa rolnego.

Ponadto dzięki biznesplanowi łatwiej jest wyliczyć opłacalność produkcji rolnej oraz ocenić możliwości finansowe przy spłacie rat kredytu, zaciągniętego na poczet nowej inwestycji. Kiedy biznesplan jest jeszcze niezbędny?

Biznes plan niezbędny na pozyskanie dodatkowych środków finansowych

Biznesplan nie jest tylko swoistym CV czy wizytówką gospodarstwa rolnego. Od tego jak go przygotujemy może zależeć decyzja na pozyskanie dodatkowych środków na realizację inwestycji w postaci kredytu lub zastrzyku finansowego na modernizację lub restrukturyzację gospodarstwa rolnego.

Właśnie jednym z obowiązkowych dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o dofinansowanie np. w pistacji premii dla młodych rolników lub przy restrukturyzacji małych gospodarstw jest niezbędny biznesplan.

Wybierz najlepsze finansowanie dla swojego gospodarstwa!

Inwestycje jest łatwiej zaplanować… z porządnym biznesplanem

Biznesplan to nie tylko formalny dokument niezbędny do pozyskania dodatkowych środków finansowych, ale także twój plan, który wprowadzi w życie twoje pomysły na zarabianie na gospodarstwie rolnym.

Dobrze sporządzony biznes plan pomoże uniknąć nierentownych i nietrafionych inwestycji a w niektórych przypadkach odkryć nierozpoznane okazji związane z realizacją danej inwestycji.

Biznesplan pomaga też lepiej zrozumieć co chcesz osiągnąć i znaleźć sposób na realizacje własnych celów w gospodarstwie rolny.

Przemyślany i dobrze sporządzony biznes plan pozwoli:

  • przewidzieć większość sytuacji i zdiagnozować ryzyka, które mogą  zaskoczyć podczas realizacji inwestycji;
  • ułatwi stworzenie strategii dzięki której wyróżnisz się na tle konkurencji;
  • ułatwi znalezienie odpowiedzi na to w jakim kierunku ma rozwijać się twoje gospodarstwo;
  • stworzyć harmonogram działań, który przyspieszy realizację celów biznesowych;
  • ułatwi określenie wielkości środków finansowych, które musisz pozyskać aby zrealizować inwestycje.
  • wreszcie jest on formalnym dokumentem pozwalającym na  pozyskanie środków finansowych w postaci kredytów, dotacji PROW, a nawet pozyskane inwestorów do realizacji planów biznesowych.

Opracowanie każdego biznesplanu zaczyna się od precyzyjnej diagnozy stanu finansowego gospodarstwa rolnego. Jeśli  nie gromadzimy danych finansowych i nie wykorzystamy ich przy tworzeniu biznesplanu, cała praca włożona w jego tworzenie może "pójść na marne".